JARNÍ NOVINKY 2025: Nové krásné barvy oblíbených Carry Cupů a termosek Timeless, nová příchuť Matchaccino Classic a pásky na spaní Good Night Patches.

Blog, Strana 3

Co darovat kamarádce, kolegům a co mamince?

Už nemusíte tápat! S naší pomocí vyberete tu správnou EQUA pod stromeček.

Na sport? Do kabelky? Do školy? EQUA lahve si přímo říkají o to, aby byly darovány. Jsou elegantní, praktické a mají mnoho využití. Představují dárek, který si rozbalíte, udělá vám radost a můžete ho hned začít používat. 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Protože dodržovat zdravý pitný režim přece potřebuje každý. A být obklopen krásnými věcmi… také.

Vybrali jsme pro vás nejoblíbenější EQUA lahve a seřadili je do kategorií podle toho, koho jimi můžete obdarovat. Projděte si náš výběr a objednejte své dárky ještě dnes. Cesta ze skladu k vám jim bude trvat jen pár dní.

EQUA LAHVE PRO KOLEGYNĚ & KOLEGY

Potkáváte se denně offline nebo online a často si stihnete říct víc věcí než doma s rodinou. Možná ani netuší, jak moc jsou pro vás důležití. Udělejte jim radost stylovým dárkem, který budou moci používat každý den. Nejsou-li na dárky od vás zvyklí, je nejvyšší čas to změnit :-)

Untitled design (5)

EQUA LAHEV PRO KAMARÁDKY

Možná spolu chodíte běhat, možná si nejvíc vychutnáte společné kafe a možná se znáte už 20 let. Nejlepší kamarádky si zkrátka zaslouží pěkný vánoční dárek. EQUA lahve mají šmrnc, dlouho vydrží a samy o sobě vypadají jako skvělý módní doplněk. Kterou jim vyberete?
Untitled design (4)

VYBERTE DÁREK KAMARÁDKÁM

EQUA LAHVE PRO MAMINKU

Znáte maminky. Snesly by nám modré z nebe a přitom na sebe často zapomínají. Nejspíš i ta vaše říká, že letos žádný dárek nepotřebuje. A tajně přitom doufá, že něco malého dostane. Ukažte jí, že vám na ní záleží a věnujte jí EQUA lahev, která jí potěší.

EQUA LAHVE PRO OBCHODNÍ PARTNERY

Za dobrou spolupráci je fajn poděkovat. Udržitelným dárkům dávají firmy čím dál větší přednost a dobře vybraný kousek potěší každého. Na celou řadu designů EQUA lahví můžete nechat gravírovat nebo tisknout své logo či osobní vzkaz. 

equa_logo_firemni

VYBERTE DÁREK OBCHODNÍM PARTNERŮM

Giving Tuesday - Světový den štědrosti a dobrých skutků

Znáte Giving Tuesday - Světový den štědrosti a dobrých skutků? Připojte se s námi!

Pozitivní zprávy plné naděje nebyly nikdy tolik potřeba, jako právě nyní. I proto se letos EQUA připojuje k pátému českému ročníku dobročinné vlny Giving Tuesday.

Někdy stačí málo, abychom přispěli k velké změně.

S touto vizí učí EQUA lidi po celém světě nahradit jednorázové plastové lahve kvalitními ekologickými lahvemi, které vydrží mnoho let.

Podobnou filozofii má i Světový den štědrosti a dobrých skutků - Giving Tuesday, do kterého se právě nyní zapojujeme. Stačí, když každý z nás svým malým kouskem podpoří dobrou věc ve svém okolí. Dohromady to může znamenat velkou pomoc někde, kde je to opravdu potřeba.

50 % zisku z vašich nákupů věnujeme na dobrou věc

Letošní Giving Tuesday připadá na 1. 12. 2020. U nás v EQUA zahajujeme sbírku právě teď. Polovinu zisku z každé EQUA lahve, kterou u nás v úterý 1. 12. 2020 zakoupíte, věnujeme České společnosti ornitologické na rozšiřování mokřadů Ptačího parku Josefovské louky v Královéhradeckém kraji.

Tento unikátní projekt spojuje tři důležité věci: hospodaření s vodou, udržitelný přístup ke krajině a zdraví pro člověka i přírodu.

Je to jednoduché. Abyste podpořili Giving Tuesday, stačí si vybrat jakoukoliv EQUA lahev. Neplatíte ani korunu navíc a o zbytek se postaráme my.

Josefovské-louky01

5 zajímavostí o Giving Tuesday:

  • Giving Tuesday je globální dárcovské hnutí. Kampaně se na tzv. “Štědré úterý” odehrávají téměř ve všech zemích světa.
  • Giving Tuesday propojuje lidi všech národností, náboženství a komunit. Důležitá je také kolektivní akce a síla inspirovat k dobrým skutkům. Každý může být štědrý. Každý má něco, co může nabídnout. Může věnovat svůj čas, odborné znalosti, peníze, věcné dary velké i malé, jídlo, oblečení, nebo jen udělat někomu radost.
  • Giving Tuesday se po celém světě koná již od roku 2012. Do Česka přišel v roce 2016. Za tyto 4 roky Češi darovali v rámci Giving Tuesday více než 111 milionů korun a vykonali nespočet dobrých skutků.
  • Giving Tuesday nás učí o dobrých skutcích mluvit a inspirovat tak ostatní lidi. Z výzkumů vychází, že dolar, který je darován, ale o kterém se neví, má pouze hodnotu dolaru. Pokud dárce o svém finančním příspěvku neziskové organizaci či charitě mluví se svým okolím, jeho aktivita má výrazně větší pozitivní dopad a hodnotu.
  • Do Giving Tuesday se může zapojit každý. Jednotlivci, rodiny, neziskové organizace, školy, města, obce, malé podniky i velké firmy, staří, mladí, prostě každý, kdo má dobré srdce a rozhodne se dělat dobré skutky a měnit svět kolem sebe k lepšímu.

Děkujeme, že jste v tom s námi. Každý kousek dobra má smysl.

Více o akci se dozvíte na www.giving-tuesday.cz.

Zdravé kvašení: hit zdravé výživy

Láká vás kvašení, slýcháte o něm kolem sebe čím dál častěji, ale nevíte, odkud začít? Je to jednodušší, než si myslíte. Jen pozor! Je vysoce pravděpodobné, že když se do něj pustíte, budete chtít kvasit napořád.

Stejně jako se vracíme ke svým kořenům, k přírodě, k původním řemeslům a surovinám,  vracíme se také ke kvašení. Pomocí něj uchovávaly potraviny už naše babičky a stovky generací před nimi. Lidé kvasili dřív, než vůbec začali psát či obdělávat půdu. Neobjevujeme tedy Ameriku, jen využíváme, co se osvědčilo stovky let před námi.  A víme proč: kvašení je levné, ekologické, tradiční a hlavně zdraví velmi prospěšné. Uchovává vitaminy a zlepšuje zažívání. Navíc zabere minimum času: pár minut na přípravu a zbytek už je na přírodě.

 

Jak na to?

Ke kvašení nepotřebujeme nic zvláštního. Stačí vám 6 věcí - hrnec, voda, sůl, zelenina (případně bylinky), sklenice a víko. Sklenici vyvaříme a usušíme. Uvaříme vodu, do které přidáme pár lžic soli, rozpustíme a necháme vychladnout. Pak sklenici co nejvíce naplníme zeleninou a proložíme třeba bylinkami nebo česnekem. Zalijeme nálevem a víčko zašroubujeme tak akorát – ani málo, ani moc. Sklenici necháme zhruba týden v pokojové teplotě, při které začne proces kvašení. Brzy začnou ze sklenice odcházet bublinky oxidu uhličitého. Jakmile proces přestane, přemístíme sklenici do spíže, sklepa nebo do ledničky. Čím déle necháme odležet, tím lepší chuť a víc živin získáme.

 

3 skvělé recepty, které můžete vyzkoušet ještě dnes:

sklenice s kvašením

 

Mléčná kvašená rajčata (můžeme nahradit jinou zeleninou)

Suroviny:

  • menší tvrdší ne úplně zralá rajčata
  • česnek
  • celý pepř
  • listy višní a rybízu
  • sůl

Postup:

Připravíme si přibližně 7% solný roztok a necháme ho vychladnout. Na dno třílitrové sklenice dáme višňové a rybízové listy, dva stroužky česneku, vrstvu rajčat a přidáme pár kuliček pepře. Vše opakujeme, dokud sklenice nebude do 2/3 plná. Nakonec obsah zalijeme solným roztokem a necháme v teplejší místnosti kvasit. Podle potřeby roztok doléváme. Přibližně po týdnu až deseti dnech, až přejde bouřlivé kvašení, nádobu uložíme v chladné místnosti.

 

Pickles z červené řepy s cibulí a křenem

Suroviny:

  • cibule
  • 5 větších hlaviček červené řepy
  • kousek křenu
  • mořská sůl (na 1 kg směsi 1 zarovnaná čajová lžička soli)

Postup:

Červenou řepu řádně očistíme a nastrouháme na hrubém struhadle. Cibuli nakrájíme na jemno, křen nastrouháme na jemném struhadle. Vše promícháme a přidáme mořskou sůl. Dobře umytou sklenici či keramickou nádobu naplníme směsí a zatížíme. Necháme kvasit tři až 5 dní v pokojové teplotě. Podáváme k masu, do salátů nebo jen tak.

kimchi

 

Korejské kimchi

Suroviny:

  • Velké čínské zelí
  • 3 lžíce mořské soli
  • 2 lžíce rýžové mouky
  • 4 lžíce rybí omáčky
  • 6 stroužků česneku
  • 3 lžce třtinového cukru
  • 1 lžíce mletého chilli
  • 1 bílá ředkev
  • 4 jarní cibulky

Postup:

Smícháme nakrájené zelí a sůla necháme odležet alespoň 2 hodiny. Připravíme si chilli pastu tak, že krátce vaříme do zhoustnutí mouku s vodou a krátce vaříme do zhoustnutí. Vychladdíme a promícháme s rybí omáčkou, nasekaným česnekem, zázvorem, cukrem a chilli. Pak zelí vymačkáme přes sítko. Přidáme nakrájenou bílou ředkev, jarní cibulku a připravenou pastu, pořádně promícháme a naložíme do čistých zavařovacích sklenic. Přikryjeme víčkem, ale neutahujeme Necháme kvasit v pokojové teplotě 1–2 dny a podáváme pak se sezamovým semínkem.

 

Tak hurá do toho! Budeme rádi, když se s námi podělíte i o vaše zkušenosti a recepty.

Nezapomínejte u přípravy dodržovat pitný režim, svou EQUA lahve, která vám bude dělat společnost si vyberte zde.

Váš tým MojeEQUA

Udržitelnost vede i ve firemních dárcích

EKOLOGICKÉ EQUA LAHVE S LOGEM JSOU LETOS HITEM

Propiskám a hrnečkům odzvonilo. Firemní dárky stejně jako všechno ostatní podléhají trendům a stále více značek chce být spojováno se symboly ekologie a udržitelnosti. Vytvářejí tak skvělý efekt: samy sebe prezentují skrze hodnoty společenské odpovědnosti a tím je přirozeně propagují. Jako by říkaly: “Dáváme své logo na předmět, který podporuje udržitelnost. A jsme na to hrdí.”

3 DŮVODY, PROČ SE FIRMÁM VYPLATÍ PREZENTOVAT SE EKOLOGICKÝMI DÁRKY

Ten pocit známe všichni. Dostali jsme od obchodního partnera nebo zaměstnavatele dárek s logem. Přichází otázka, zda je užitečný a k čemu, tedy jestli si ho ponecháme, nebo skončí v propadlišti dárků. Světem však hýbe klimatická krize a ekologické problémy, což se i na hodnocení firemních předmětů citelně odráží. Firmy, které trend včas zachytily a prezentují se předměty vyrobenými udržitelně, mají výrazně větší šanci, že budou obdarovaní na jejich dárky hrdí a budou mít motivaci je používat.

equa_logo_firemni

V EQUA jsme vypozorovali 3 nejčastější důvody, proč se to firmám vyplatí brát udržitelnost vážně i u reklamních předmětů:

1. UDĚLAJÍ DOJEM NA KLIENTY & PARTNERY

Cíl mají všichni společný: podpořit vztah obchodních partnerů k firmě stylovým dárkem, který nikdy neodloží. Jak ale na to? EQUA lahve jsou pro stále více lidí symbolem společenské odpovědnosti. Jejich volbou dávají i velké firmy srozumitelně najevo hodnoty a podporu udržitelnosti. Spojí své jméno se značkou, která dělá svět lepším místem.

2. UKÁŽOU SVÝM LIDEM, ŽE JIM NA NICH ZÁLEŽÍ

Ať vítají nové členy týmu, odměňují ty nejlepší nebo slaví narozeniny a výročí, hodnotné firemní dárky skvěle posilují vztah lidí k firmě a pomáhají jim, aby se v práci cítili dobře. V EQUA nabízíme hned několik variant potisku lahví z ekologického plastu, skla nebo nerezové oceli. Jsou elegantní, a praktické a je snadné si tu svou oblíbit a nosit ji u sebe po celý rok.

3. VYNIKNOU NA KONFERENCÍCH A JINÝCH AKCÍCH

Lahve EQUA s firemním potiskem jsou skvělou alternativou k taškám plným propagačních materiálů. Prvotřídní ekologický materiál a skvělý design EQUA dobře vyniká například na konferencích nebo společenských akcích. To platí i pro online porady, schůzky či akce. EQUA lahev je na pracovním stole před počítačovou kamerou nepřehlédnutelná. I to je způsob, jak nenásilně prezentovat své hodnoty.

CHCETE BÝT ORIGINÁLNÍ?

OBJEDNEJTE SI FIREMNÍ EQUA LAHVE S POTISKEM.

VYTVOŘIT NABÍDKU

corporategifts-gif-animation

Zapojte technologie do svého pitného režimu!

Tak jednoduché a zábavné to ještě nikdy nebylo! Objevte výjimečné řešení pro svůj pitný režim - Smart termosku MojeEQUA.


Hlídat dostatek tekutin se nám v hektických dnech často nedaří a když  se večer poctivě zamyslíme, kolik jsme během dne stihli vypít, výsledek nemusí být ideální. Pro každého, kdo touží po zdravém životním stylu, je přitom dostatek pití podmínkou dobré kondice ve všech ročních obdobích.;

Zjednodušte si život špičkovou technologií 

S přicházejícím podzimem navíc přibývá chladných dní a může se stát, že akutní žízeň přestáváme pociťovat. To však neznamená, že tělo žízeň nemá. Dlouhodobě dehydratovaný  organismus je pak náchylnější k virózám, únavě a stresu. Dostatek tekutin zkrátka naše tělo potřebuje 365 dní v roce.

Prohlédněte si všechny smart termosky

MojeEQUA přichází se skvělou novinkou pro náročné. Smart termosky pomáhají pitný režim nenápadně hlídat, aniž by majitele zatěžovaly komplikovanou obsluhou. Jejich chytré technologie se přizpůsobují individuálním potřebám každého uživatele a na množství tekutin díky nim už nemusíte celý den myslet. Navíc skvěle vypadají a jsou neotřelým trendy doplňkem pro každou příležitost.

pink   black

Lahev chytře propojená s vaším telefonem

Jemné pípnutí pokaždé, když je čas se napít. A kompletní dlouhodobý přehled zkonzumovaných tekutin, který máte ve svém mobilu vždy po ruce. Takový komfort nabízí jen Smart termoska MojeEQUA. Lahev, která přinese do vaší každodenní péče o pitný režim lehkost a závan budoucnosti.

zapojte-technologie2

Počítá za vás… a tváří se jako modelka

Smart termoska MojeEQUA se nespokojí s pasivní kontrolou množství tekutin, které jste vypili. Sama dokáže spočítat, kolik váš organismus potřebuje vypít, a ohlídá, jak na tom každý den jste. Její rafinovaný design se tváří nenápadně a přitom zaujme vaše zvědavé kolegy či přátele. Na první pohled říká, že máte po ruce výjimečný designový kousek.

zapojte-technologie3

Svítí? Je čas se napít

A zase ta neotřelá nenápadnost! Víte, jak poznáte, že je čas se napít? Vaše Smart termoska MojeEQUA se rozsvítí nenápadným led světlem svého dna. Takovým, které vás neoslní ani nenaruší vaše jednání či povídání s přáteli. Přitom ho rozhodně nepřehlédnete. Od prvního dny, kdy si na lahev zvyknete, začnete se těšit, až se rozsvítí. Z pitného režimu se stane elegantní zábava!

zapojte-technologie4

Udělejte si ještě dnes ze svého pitného režimu každodenní radost. Pořiďte si stylovou Smart termosku MojeEQUA, která se stane vaším nepostradatelným společníkem pro každý den.

Vyberte si tu svou chytrou termosku z nerezové oceli zde.

Zdravý pitný režim ve škole? Nevzdávejte to!

Škola je za dveřmi a s ní i otázka, která rodiče zajímá od pondělí do pátku: „Piješ ve škole dost? Máš v aktovce prázdnou lahev?”


I když se nic nemá přehánět a zbytečná starostlivost bývá na škodu, rozumnou míru pozornosti je dobré pitnému režimu dětí věnovat. Přečtěte si naše 3 tipy, co se vyplatí o dětském pití vědět.

UDĚLEJTE Z PITÍ ZÁBAVU

Zábava je vždycky lepší než povinnosti. Popovídejte si se svými dětmi o tom, co můžete společně udělat, aby nezapomínaly pít a pily rády. Čím dříve si zvyknou, že pitný režim je jejich vlastní starost, tíme lépe pro ně i pro vás.

Náš tip: Udělejte dítěti radost. Nechte ho vybrat ekoplastovou lahev MojeEQUA podle jeho vkusu a získejte na každou objednávku 10% slevu s kódem HURASKOLAVOLA. Ze všech designů si určitě najde pro sebe tu NEJ srdcovku:-). 

ANI MÁLO, ANI MOC: KOLIK TO JE?

Málokdo ví, že dětský organismus je tvořen větším podílem vody než dospělý. Zatímco se dospělé tělo skládá přibližně z 50 % vody, u dětí je poměr vody mnohem vyšší. Voda tvoří téměř 80 % hmotnosti novorozence a 60 – 70 % u starších dětí. Dítě tedy spotřebuje více tekutin na kilogram váhy. Už devítileté dítě vážící 30 kg by mělo denně vypít 2 litry. Mluvíme samozřejmě o optimu - tolik tekutin ve skutečnosti vypije málokterý třeťák. 

Náš tip: Nestresujte se přesným měřením obsahu vypitých lahví. Stačí znát čísla přibližně, pak se můžete o ideál alespoň snažit a nespokojíte se se dvěma skleničkami denně.

LIMONÁDY? VODU?

To nejlepší, co můžete své děti naučit pít, je samozřejmě neperlivá čistá voda. Ale ruku na srdce - které dítě občas nezatouží po něčem “lepším”? Pro zpestření ji tedy můžete doplnit jinými vhodnými nápoji - domácím sirupem, 100% ovocnými šťávami ředěnými vodou nebo čaji

Podaří-li se vám vyhnout se co nejvíc sladkým limonádám, uděláte pro své děti velkou věc. Coca cola a jí podobné nápoje ničí žaludek, zuby a samozřejmě vedou k obezitě. Pokud už dětem jednou za čas limonádu dopřejete, nejhorší, co lze podle zubařů v tu chvíli udělat, je poslat je vyčistit si zuby. Zabráníte tak slinám, aby pracovaly, jak umějí.

Postup najíst se – zapít colou – vyčistit si zuby vede k tomu, že dítě přijde postupně o celou zubní vrstvu.

Náš tip: Pokud se vašemu potomkovi do pití moc nechce, nabídněte mu navíc dostatek ovoce a zeleniny, které tekutiny do organismu alespoň částečně doplní.

Tak 1. září na viděnou před školou s plnou lahví v aktovce!

Osvěžte se skvělými letními nealko drinky

Taky miluješ léto? Pro někoho znamená daleké cesty a pro jiného naopak čas na chatě, strávený na dece s knížkou.


Ať tak či tak, stojí za to ochutnat o dovolené jídlo i pití, které jindy nemáš čas nebo náladu chystat. Vyzkoušej některý s našich pěti letních nealko drinků. Osvěží tě, báječně chutnají a nezamotají hlavu.

Když si uděláš navíc radost a pořídíš si na pití drinků novou lahev od MojeEQUA, budou chutnat ještě líp! Vybrat si můžeš ze stálých hitovek i nových designů.

osvezte-se-skvelymi-letnimi-nealko-drinky2

Virgin Margarita

Nalej 60 ml limetkové šťávy, stejné množství pomerančového džusu a 30 ml citronové šťávy do sklenice a zalej 80 ml sody. Ochutnej a bude-li se ti zdát drink příliš kyselý, doslaď ho trochou třtinového cukru. Pohár můžeš předem ozdobit cukrovým okrajem - namoč okraj sklenice do vody a pak do krystalového cukru, který se na něj nalepí. Dozdob kolečkem citronu nebo limetky.

Jahodové lassi

Tenhle drink připomíná mléčný ovocný koktejl, ale chutná mnohem líp. Smíchej 100 g jahod, 100 g bílého jogurtu, lžíci medu a šťávu z citronu. Místo jahod můžeš dát i jiné ovoce. Rozmixuj a nakonec přidej 1%% ml studené vody a 3 kostky ledu.

Kola s kávou a vanilkou

Nechce se ti pít horkou kávu, přesto se své denní dávky koffeinu nerada vzdáváš? Zkus to takto: do vyšší sklenice s ledem kápni 2 cl domácího, případně kvalitního kupovaného vanilkového sirupu. Poté přilij jednu lahev, tedy 0,33 l, koly s kávovou příchutí. Výsledek je neotřelý a moc dobrý.

Baby Colada

Miluješ kokosovou chuť? Vytvoří karibskou pláž i z Mácháče. Vlož do šejkru 5 kostek ledu, na ně nalej 10 cl ananasového džusu, 5 cl kokosového mléka a 1 cl šlehačky. Minutu dobře míchej a pak přelij přes sítko do vysoké sklenice s ledem. Ozdob kouskem ananasu.

Melounová ledová tříšť s limetkou

Tento nápoj potřebuješ začít připravovat den předem. Ale nebudeš litovat. Uvař silný černý čaj, pak ho vychlaď a nalej do tvořítek na led a nech zmrazit. Kostky pak vlož do mixéru a rozmixuj na tříšť spolu s 300 g melounu. Přidej nakrájenou limetku a cukr podle chuti. Přidat můžeš i pomerančový džus.

Na zdraví a na léto!
 

Červenec - měsíc bez plastu

Krabičky od všeho možného, potraviny, kosmetika… to všechno má na sobě tolik plastových obalů, že to často zdravý rozum nebere.


Nemusíš být ekologická aktivistka, aby ti přišlo, že do “žluté” popelnice chodíš s plnou náručí nějak často. Drobných kroků, které můžeme všichni dělat, je naštěstí po ruce pořád dost. A nemusí jít vůbec o radikální opatření. Ani nemusíš zhoršit svou životní úroveň. Stačí najít alternativní řešení, které je kolikrát i zdravější a levnější.

cervenec-mesic-bez-plastu

 

Červenec byl vyhlášen celosvětovým měsícem bez plastu. Plasty mají dlouhou životnost, a proto se v přírodě dlouho rozkládají. Velkým problémem je tak enormní množství odpadu vyskytující se po celém světě včetně oceánů. Problém s plasty je však mnohem větší – drobné částečky rozpadajícího se plastu lze dnes najít úplně všude – v půdě, vodě i v tělech zvířat a lidí. 

Pojď si s námi projít tři momenty každodenního běhu domácnosti, kdy můžeme zkusit plasty redukovat. Přispět svým dílem k řešení totiž má velký smysl, i když ti někdo bude tvrdit opak!

Lednička - snídaně i večeře

Obaly od sýrů a uzenin, jogurtové kelímky… náš nákup často připomíná přehlídku plastových obalů všech barev a velikostí. Do ledničky si přitom můžeme jednou návštěvou domácích potřeb nakoupit nejrůznější boxy, krabičky a dózy všech velikostí. Pak už nebude nutné kupovat sýry, uzeniny a další potraviny v obalech, ale stačí vážené. V krabičkách se skvěle skladují i saláty a zbytky jídla, které jinak bývají v miskách a překryté jednorázovou fólií. Krabičkové řešení má tudíž hned dvě výhody - zbavíš se zbytečných plastů, nepříjemných pachů a v ledničce budeš mít nebývalý pořádek. 

Koupelna - někdo i 10x denně:-)

cervenec-mesic-bez-plastu2

Tak schválně. Když se rozhlédneš po koupelně, kolik kosmetických produktů napočítáč? Možná právě tady tvoje domácnost skrývá největší množství jednorázových obalů od šamponů, sprchových gelů, odličovacích mlék apod. Toho všeho se po letech nejmíň rády vzdáváme. Jsme na svoje barevné lahvičky zvyklé a koupit si pokaždé novou od oblíbené značky je tak jednoduché! Celá řada těchto produktů se ale dá pořídit v tuhé podobě nebo doplnit do vlastní nádoby. Mnoho žen už také zkusit jednu z kvalitních značek tuhého mýdla na obličej, ideální v bio kvalitě. Postupně s ním dokázaly spokojeně nahradit čisticí gel, odličovací mléko, micelární vodu i odličovač očí. Šetří tak přírodu, peníze i místo. Co myslíš? Nestálo by za to stavit se cestou z práce v nějaké bezobalové prodejně a nějaký voňavý produkt bez plastu pro začátek vyzkoušet?

Pití kdekoli - mnohokrát denně

cervenec-mesic-bez-plastu3

Jsme v MojeEQUA, takže samozřejmě nezapomínáme na pití. Naštěstí stále přibývá lidí, kterým je jasné, že kupovat pořád dokola další a další jednorázové lahve nemá vůbec smysl. Z každou další přibude na světě pár desítek gramů hmoty, která plní obrovské skládky i oceány. Takže pořídit si jednu parádní designovou lahev vyrobenou z ekoplastu, která umí sloužit den co den po několik let a navíc dělat radost… to už se vážně počítá!

 

Prohlédni si HITY NA LÉTO 2020

cervenec-mesic-bez-plastu-lahev1                cervenec-mesic-bez-plastu-lahev2                 cervenec-mesic-bez-plastu-lahev3 

 DUO Ocean & Sunrise

DO E-SHOPU


Mismatch Bloom 750ml

DO E-SHOPU


Nerezová termoska
Smart Snow White

DO E-SHOPU

2 základní dechová cvičení pro každý den. Praktická a efektivní.

Stres, napětí, špatná nálada... s tím vším nám může pomoci dýchání. Nádech, výdech, nádech, výdech... zdánlivě samozřejmá věc, kterou stojí zato víc poznat. Návodů na to, jak dýchat správně, je plný internet a my všichni tak nějak tušíme, že by bylo fajn to umět.


 

My ale víme, jak MOC dokáže pár minut denně, věnovaných vědomě dechu, ovlivnit tvoje zdraví a pocit ze života. Navíc to může být fajn zábava. Stačí trocha a času a ochoty a můžete ještě dnes začít měnit to, jak se cítíš na těle i na duši.

Proto jsme zjednodušili popis dvou nejčastějších dechových technik, které fungují v každodenním životě.  Efektivně a prakticky. Schválně to zkus, třeba hned:-):

2 dechová cvičení pro každý den

1. Plné dýchání. Říká se mu také jógové

Úplný základ, který přináší klid, vyrovnanost a také řešení mnoha zdravotních trablů. Nenech se zmást jógou v názvu, toto dýchání je nám přirozené a kdyby na něj naše civilizovaná těla nezapomněla, dýchala by tak pořád. Naštěstí je to můžeme znovu naučit.

Nejlepší je začít vleže na zádech. Plné dýchání začneš hlubokým nadechnutím, po které postupně přichází pomalý výdech. Při nádechu se první nafukuje břicho. Po jeho úplném naplnění se postupně naplňuje hrudník až do jeho úplného naplnění. Nádech končí nadzvednutím klíčních kostí a dodechnutím do horních laloků plic. Výdech probíhá pomalu a plynule a v přesně opačném pořadí než u nádechu. Nejprve vydechujeme vzduchu z plic a postupně dále z břicha. Celé dýchání je maximálně plynulé, měkké a téměř ho neslyšíte. Snaž se zapojit své smysly. Vnímej chuť vdechovaného vzduchu, jeho vůni, teplotu. Poslouchej, zda je dýchání slyšet. Vnímej plynulost pohybu bránice a mezižeberních svalů hrudníku.

Stačí 2 – 5 minut denně a již po dvou týdnech se možná přistihneš, že plný dech začínáš podvědomě využívat během celého dne. Ten pocit je k nezaplacení, máš se na co těšit!

2. Krabicové dýchání pro vypjaté situace

Čeká tě důležitá zkouška? Rozčílila ses do běla na partnera? Nebo máš trému před běžeckým závodem? Tvoje srdce bije o sto šest a dobrá rada „uklidni se prosím tě“ vůbec nepomáhá. V takových situacích ti výborně pomůže krabicové dýchání. Během chvilky můžeš své emoce dostat pod kontrolu, když se zaměříš na věc, kterou na rozdíl od tlukotu srdce a dalších tělesných projevů umíš ovlivnit. Na dech.

Krabicové dýchání 4x4x4x4 začíná 4 sekundovým  nádechem, 4 sekundy zádrž, 4 sekundy výdech a opět 4 sekundy zádrž. Dýchej nosem a opakuj cyklus alespoň šestkrát, ideálně tedy 2 minuty a více. Nádech a výdech by měl být plynulý. Účinek přijde  nečekaně rychle. Tím, že se soustředíš na dech a počítání, přesměruješ své myšlenky od stresové situace a to tě spolehlivě zklidní:-).

 

Existuje spousta dalších dechových technik pro pokročilé. Podíváme se na ně zase někdy příště a zatím budeme spolu s tebou trénovat ty základní. Pojď do toho s námi ještě dnes!

Nádech výdech nádech výdech... ááááách.

Jak hacknout svoje tělo?

Už jsi slyšela o biohackingu? Jestli ne, tak určitě brzy uslyšíš, protože tento moderní trend je stále populárnější. Věnují se mu lidé, kteří hledají cesty, jak co nejlépe rozvíjet lidský potenciál. Biohacking kombinuje přístup starodávných kultur a moderní vědy. Představit si to můžeš jako principy a postupy, které lidem pomáhají kontrolovat jejich zdraví, biologické funkce a také náladu a výkon. Zkrátka to nejdůležitější pro život.


Příznivci biohackingu říkají, že má spoustu zábavných nástrojů, se kterými si člověk může hrát a experimentovat. Zároveň se opírá o vědecké principy, které samotné experimenty dokážou změřit.

Jak na to?

jak-hacknout2

Některé postupy ti mohou připadat šílené, ale biohackerům v nich jde především o to, jak být zdravější a spokojenější. Mít lepší spánek, tělesnou kondici i náladu. Důkladně a do hloubky se zkoumají. Měří si například hormony, srdeční činnost, spánek, zkoumají svoje DNA, mikrobiom nebo mysl. Do biohackingu patří jak různé přírodní prostředky, suplementy, tak čistě mentální a psychologické techniky.

Bádání tu ale neprobíhá v oficiálních vědeckých měřítkách. Biohackerům jde o osobní svobodu a o možnost zkoumat své tělo bez diplomů. Nejsou odborníky, jen sdíli svou zkušenost a své vlastní experimenty, které na sobě dělají.

Zní ti to moc obecně? Pojďme se podívat na konkrétní příklady, čemu se biohacking věnuje. V dalších dílech Labeloo blogu se o nich dočteš podrobně. Můžeš se inspirovat a do některé  z metod se sama pustit.

Mentální cvičení

jak-hacknout3

Experimenty s lidskou myslí jsou obrovským prostorem pro objevování nových možností. Třeba právě v jejich rozvoji leží největší naděje na lepší budoucnost lidstva. Patří sem třeba meditace, mindfulness, pokusy se spánkem, práce s vlastními pocity nebo s podvědomím.  A hlavně hudba – to víme i my, kteří jsme se do biohackingu ještě nepustili, že hudba s naší myslí a emocemi dokáže zázraky.

Fyzická cvičení

jak-hacknout4

 

Mít tělo v kondici a cítit jeho plnou sílu je ta nejlepší cesta, jak prožít dobrý život. Biohacking jde mnohem dál, než ke cvičení a otužování. Pečuje o mozek, střeva, mitochondrie, experimentuje s jídlem, hledá nové půsty a detoxy, provádí krevní a hormonální testy. To všechno má společný záměr - posunout hranice chápání toho, co je pro lidské tělo skutečně zdravé a nastavit sám sobě ideální podmínky pro život, své tělo i duši. Biohacking vychází z toho, že každý jsme originál. Každé člověk funguje trochu jinak a především každému vyhovuje něco jiného. Proto je potřeba naslouchat sám sobě a zjistit, co nám dělá nejlépe. Nikdo jiný než my sami nám to lépe neřekne. Je to ochota a odhodlání převzít zodpovědnost za své zdraví a štěstí do vlastních  rukou. 

Právě proto biohackeři experimentují se superpotravinami, bylinkami, mozkovými nutrienty, relaxanty, stimulanty, adaptogeny a dalšími látkami… Existuje spousta důvodů, proč se touto cestou nevydat jen tak ze zvědavosti, a každý si musí sám dobře zvážit, kde je jeho hranice pro zdravé experimentování.

V příštím díle Labeloo blogu ti nejzajímavější metody biohackingu přiblížíme podrobněji. Mezitím si můžeš promyslet, co bys v otázce zdraví svého těla i mysli měla chuť zkoumat ty.

A také můžeš prozkoumat naši kolekci EQUA nápojů.

KOLEKCE zdravých EQUA NÁPOJŮ

jak-hacknout5

Vykašli se na novoroční dietu, zhubnout se dá i s dobrým jídlem

Nový rok už máme pár týdnů oslavený a ty možná ještě sbíráš odhodlání přemýšlet víc o tom, co a jak jíst, aby ses cítila ve svém těle fajn? První, co každého z nás napadne, je magické slovo dieta. Kouká na nás ze všech stran a je těžké aspoň občas nezapochybovat o tom, že bychom nějakou začátkem roku měli držet. Máme pro tebe dobrou zprávu! Víc než nesmyslné hladovění potřebuje naše tělo tu správnou zimní dávku tepla a dobrého jídla. Pak se rádo a ochotně vzdá i pár přebytečných kil. Takže pojďme na to tentokrát jinak!


5 tipů na zimní stravování pro zdraví i pohodu

1. Pij hodně! A zdravě:-)

Od ranního čaje, před ovocné džusy a čistou vodu přes den… naše tělo potřebuje dostatek tekutin v zimě stejně jako v létě. Pij dřív, než si tělo řekne. Nejen, že hlad je často převlečená žízeň, ale komfortně hydratovaný organismus je celkově méně náchylný k únavě nebo nemocem. Abys měla své oblíbené pití vždycky po ruce, vyber si lahev od Labeloo, která ti bude nejvíc slušet:-). 

2. Zahřej se

Je to přirozené. Naše tělo v zimě volá po zahřátí a nestojí o hladovění nebo jogurt s exotickým ananasem. Touží po pečení, vaření i smažení. Dopřej si pečenou zeleninu, kvalitní maso, luštěniny, polévky nebo obilné kaše a vločky. Organismus, kterému je zima, má mimo jiné mnohem větší hlad a nutí nás sníst víc, než skutečně potřebujeme. 

3. Vař co nejvíc sama

vykasli-se-na-novorocni-dietu2

Nasaď kuchařskou zástěru, zalistuj recepty a pusť se s chutí do práce. Nakup skvělé suroviny, ideálně české a bez chemie a začni pro sebe chystat ta nejchutnější a nejzdravější jídla. Už jenom ta radost z vaření ti vlije energii do žil a možná pak sníš míň, než když se hladová vrhneš do pizzerie. Vyber si pro začátek jeden, dva jednoduché recepty a nauč se je vařit pravidelně. 

4. Hledej vlastní cestu

Zapomeň na to, jaká dieta je právě populární. Radikální opatření většinou nevedou k dlouhodobému výsledku a přinesou ti víc škody než užitku. Dej si práci najít pro sebe vyvážený jídelníček, podle kterého tě bude bavit jíst po celý rok.  Pravidelně jíst pro někoho může znamenat dvakrát denně, pro jiného pětkrát. Důležité je nejíst kontinuálně celý den, neuzobávat drobnosti a neztratit přehled o tom, co vlastně jíš. 

vykasli-se-na-novorocni-dietu3

5. Snídej v klidu

Ideálně s rodinou či přáteli. Cokoli, co tvoje tělo zahřeje, a k tomu pořádnou porci klidu. Telefon i e-maily ještě chvíli počkají a ty pak můžeš svůj den nastartovat pomalu a v tempu, jaké tvoje tělo potřebuje. Investovaný čas ti organismus vrátí tím, že tě nebude honit mlsná a budeš se cítit více v pohodě a spokojeně.

 

OBJEV ZIMNÍ HITY OD EQUA

5 tipů, jak si letos advent užít v pohodě

Běhání, shánění, hořící termíny v práci... Taky máš advent spojený se spěchem a stresem?


Běhání, shánění, hořící termíny v práci... Taky máš advent spojený se spěchem a stresem? Pojďme na to letos jinak. Existuje totiž spousta drobností, které nám mohou advent příjemně zpomalit. A navíc je máme všichni po ruce. Takže žádné výmluvy a pojď si užít advent 2019 o něco příjemněji. Přinášíme ti 5 tipů, které můžeš vyzkoušet ještě dnes.

Vykašli se na dokonalost.

Upřímně, kromě tebe nikoho tvůj neuklizený byt nebo neumytá okna netrápí. Ani kamarády!  Mají nejspíš úplně jiné starosti, než ti kontrolovat prach v předsíni. Chtějí s tebou někam vyrazit nebo si v klidu popovídat. Zkus pečlivě zvážit, bez kterých uklizených částí bytu se OPRAVDU tvůj Štědrý den neobejde a co naopak do ledna počká.


5-tipu-advent2

Neodkládej dárky na poslední chvíli.

Spousta lidí si z nich dělá strašáka a čím víc se blíží Vánoce, tím víc jsou při pomyšlení na dárky ve stresu. Ale dárky za to fakt nemůžou! Zkus mít letos už začátkem prosince všechno pokupě a uvidíš, kolik času a energie ti zbyde na sváteční těšení.

Labeloo tip: objednej ještě dneska svým přátelům i rodině praktický a zároveň krásný dárek na Labeloo. Ekologické lahve, termosky nebo termohrnky a máš vystaráno. Každému s jiným vychytaným designem.


Pohybem ke zdraví.

Večírky. Ochutnávky rohlíčků od kolegů. Blížící se vánoční hostiny. Zkrátka čím dřív si připustíš, že bez pohybu bys nemusel v lednu dopnout džíny, tím líp.  Vánoční úklid sice taky spaluje kalorie, my v Labeloo jsme ale spíš pro výlet do přírody nebo vycházku na vánoční trhy. Pojď s námi do výzvy a zkus až do Vánoc ujít aspoň jednu stanici autobusu pěšky denně navíc nebo obout běžecké boty a udělat si malé kolečko kolem ulice. I to těsto na rohlíčky pak bude chutnat mnohem líp!


5-tipu-advent3

Dopřej si den v posteli.

To je ten nejlepší způsob, jak si ověřit, že práce ani úklid nemají nohy. Zapomeň alespoň na moment na všechen ten stres, uveleb se v teple domova, pusť si oblíbený film a užívej si ten luxusní pocit, že máš jediný úkol: těšit se na Vánoce.


Sejdi se s někým, na koho jsi přes rok neměl čas.

Znáš tu situaci? Jedna odložená schůzka kvůli práci, další kvůli rodině... A za čas zjistíme, že jsme někoho blízkého neviděli pár měsíců. Naplánuj si jeden večer na setkání s někým, koho jsi dlouho „odkládala“. Možná, že to nakonec bude jeden z tvých nejlepších momentů celého adventu.

Dohání tě zima? Zahřej se bylinkami

Chladné dny jsou tu. A s nimi dvě slova, na která jsme možná přes léto stihli pozapomenout: nachlazení a peřina.


Dohání tě zima? Zahřej se bylinkami

Chladné dny jsou tu. A s nimi dvě slova, na která jsme možná přes léto stihli pozapomenout: nachlazení a peřina. Když nás to první přepadne, tak do toho druhého bychom nejradši na dva dny zalezli. Ti šťastnější z nás si to mohou dovolit. My ostatní máme naštěstí po ruce osvědčené přírodní pomocníky. Třeba bylinky! Přečti si o sedmi z nich, které ti v zimě zaručeně prohřejí tělo i duši.

Navrch ti přinášíme recepty na tři zahřívací nápoje, ve kterých bylinky hrají hlavní roli. Když si je navíc uvaříš do designové Labeloo termosky, vydrží ti teplé několik hodin.

Skořice je pravou zimní klasikou. Oblíbeným vánočním kořením s výraznými zahřívacími účinky. Ať už ji použijete do teplých nápojů nebo do jídel, pokaždé vás vzpruží. Speciálně pomáhá prohřát studené ruce.

Chilli umí i ze zimy vykouzlit pěkně žhavou sezónu. Obsahuje látku capsaicin, která povzbuzuje krevní oběh. Chceš zažít pravé zimní horko? Rozdrť sušené chilli v hmoždíři a dochuť si jím třeba maso nebo omáčku. A jsi-li pravým labužníkem, jdi do šípkového džemu s chilli!

Badyán má typickou vůni perníku a připomíná Vánoce. Proto ho máme spojený hlavně se sladkým. Přidává se však kromě cukroví i do kompotů, povidel, omáček a čajů.

Pravá vanilka je skutečným fenoménem s nezapomenutelným aroma. Její sladkou příchuť miluje celý svět, ale že pokrmy z ní mají zahřívací účinky, ví jen málokdo.

Heřmánek patří k nejčastěji využívaným bylinkám. Svým vzhledem připomíná sedmikrásku a skrývá se také pod lidovými názvy kamilka, harmaníček, sluníčko, rumánek, marunka či voňavý rmen. Příznivě působí na dýchací systém a antioxidační účinky.

O černém bezu jedno staré české přísloví říká: „Před lípou smekni, před bezem klekni“.  Dokáže snížit horečku, vyvolat pocení i zmírnit dráždivý kašel. Z nasušeného květu můžeš připravit velice jednoduše čaj, který přináší úlevu a uzdravení.

I zázvor nás v chladných dnech obdarovává teplem. Je znám po celém světě a jeho použití je zárukou rozmanitosti pokrmů. Ať už si ho dáš do čaje nebo použiješ při vaření, nahradí hravě vlněné ponožky nebo šálu.

 

Zázvorový čaj

dohani-te-zima2

Potřebuješ:

  • 25 g zázvorového kořene

  • citronovou šťávu

  • 600 ml vody

  • med podle chuti

Jak na to:

Zázvorový kořen oloupej, nakrájej na kolečka a dej do vody. Povař jen krátce, abys nepřišel o cenné vitaminy. Bohatě stačí 30 – 60 sekund a pak 15 minut louhování. Nakonec slij a ochuť citronovou šťávou a medem. Pomáhá při nachlazení, horečce, kašli, zlepšuje prokrvení a posiluje imunitní systém.

 


 

Jablečné teplo

dohani-te-zima3

 

Potřebuješ:

  • 1 l jablečného moštu

  • 15 g vanilkového cukru

  • 2 polévkové lžíce medu

  • 1 celou skořici + špetku mleté

  • 15 hřebíčků

  • pomerančovou kůru

Jak na to:

Vanilkový cukr rozmíchej v moštu a přidej skořici. Přiveď k varu, potom přidej ještě trochu nastrouhané pomerančové kůry a vař dalších 5 minut. Nakonec oslaď medem a posyp mletou skořicí.


Čaj s mátou

 

dohani-te-zima4

Potřebuješ:

  • 1 lžíci máty
  • 1 lžíci cukru

  • 1 lžicí citronové kůry

 

Mátu zalij vařící vodou a nech 15 minut vylouhovat. Sceď a přidej cukr nebo med s citronovou šťávou. Mátový nápoj nádherně voní a uvolňuje dýchací cesty. Budeš-li ho pít 2x denně, nastydnutí se dá zaručeně na ústup.


Není nad to mít sebou přírodní povzbuzovače nálady a zahřívače těla a lahve EQUA jsou skvělé i horké nápoje

Vyber si tu svou EQUA lahev a dodržuj pitný režim stylově a s dobrou náladou!

Zdravé kvašení: hit zdravé výživy

Láká vás kvašení, slýcháte o něm kolem sebe čím dál častěji, ale nevíte, odkud začít? Je to jednodušší, než si myslíte. Jen pozor! Je vysoce pravděpodobné, že když se do něj pustíte, budete chtít kvasit napořád.


Stejně jako se vracíme ke svým kořenům, k přírodě, k původním řemeslům a surovinám,  vracíme se také ke kvašení. Pomocí něj uchovávaly potraviny už naše babičky a stovky generací před nimi. Lidé kvasili dřív, než vůbec začali psát či obdělávat půdu. Neobjevujeme tedy Ameriku, jen využíváme, co se osvědčilo stovky let před námi.  A víme proč: kvašení je levné, ekologické, tradiční a hlavně zdraví velmi prospěšné. Uchovává vitaminy a zlepšuje zažívání. Navíc zabere minimum času: pár minut na přípravu a zbytek už je na přírodě.

Jak na to?

Ke kvašení nepotřebujeme nic zvláštního. Stačí vám 6 věcí - hrnec, voda, sůl, zelenina (případně bylinky), sklenice a víko. Sklenici vyvaříme a usušíme. Uvaříme vodu, do které přidáme pár lžic soli, rozpustíme a necháme vychladnout. Pak sklenici co nejvíce naplníme zeleninou a proložíme třeba bylinkami nebo česnekem. Zalijeme nálevem a víčko zašroubujeme tak akorát – ani málo, ani moc. Sklenici necháme zhruba týden v pokojové teplotě, při které začne proces kvašení. Brzy začnou ze sklenice odcházet bublinky oxidu uhličitého. Jakmile proces přestane, přemístíme sklenici do spíže, sklepa nebo do ledničky. Čím déle necháme odležet, tím lepší chuť a víc živin získáme.

3 skvělé recepty, které můžete vyzkoušet ještě dnes:

zdrave-kvaseni2

Mléčná kvašená rajčata (můžeme nahradit jinou zeleninou)

Suroviny:

  • menší tvrdší ne úplně zralá rajčata

  • česnek

  • celý pepř

  • listy višní a rybízu

  • sůl

Postup:

Připravíme si přibližně 7% solný roztok a necháme ho vychladnout. Na dno třílitrové sklenice dáme višňové a rybízové listy, dva stroužky česneku, vrstvu rajčat a přidáme pár kuliček pepře. Vše opakujeme, dokud sklenice nebude do 2/3 plná. Nakonec obsah zalijeme solným roztokem a necháme v teplejší místnosti kvasit. Podle potřeby roztok doléváme. Přibližně po týdnu až deseti dnech, až přejde bouřlivé kvašení, nádobu uložíme v chladné místnosti.

 

Pickles z červené řepy s cibulí a křenem

Suroviny:

  • cibule

  • 5 větších hlaviček červené řepy

  • kousek křenu

  • mořská sůl (na 1 kg směsi 1 zarovnaná čajová lžička soli)

Postup:

Červenou řepu řádně očistíme a nastrouháme na hrubém struhadle. Cibuli nakrájíme na jemno, křen nastrouháme na jemném struhadle. Vše promícháme a přidáme mořskou sůl. Dobře umytou sklenici či keramickou nádobu naplníme směsí a zatížíme. Necháme kvasit tři až 5 dní v pokojové teplotě. Podáváme k masu, do salátů nebo jen tak.

 

zdrave-kvaseni3

Korejské kimchi

Suroviny:

  • Velké čínské zelí

  • 3 lžíce mořské soli

  • 2 lžíce rýžové mouky

  • 4 lžíce rybí omáčky

  • 6 stroužků česneku

  • 3 lžce třtinového cukru

  • 1 lžíce mletého chilli

  • 1 bílá ředkev

  • 4 jarní cibulky

Postup:

Smícháme nakrájené zelí a sůla necháme odležet alespoň 2 hodiny. Připravíme si chilli pastu tak, že krátce vaříme do zhoustnutí mouku s vodou a krátce vaříme do zhoustnutí. Vychladdíme a promícháme s rybí omáčkou, nasekaným česnekem, zázvorem, cukrem a chilli. Pak zelí vymačkáme přes sítko. Přidáme nakrájenou bílou ředkev, jarní cibulku a připravenou pastu, pořádně promícháme a naložíme do čistých zavařovacích sklenic. Přikryjeme víčkem, ale neutahujeme Necháme kvasit v pokojové teplotě 1–2 dny a podáváme pak se sezamovým semínkem.

Pitný režim dětí: víte, jak na něj?

Kolik a čeho by měly děti vypít, aby jejich tělo přijalo dostatek tekutin? Většina rodičů nad tím alespoň čas od času přemýšlí. I ti méně úzkostní, kteří nechávají pití víceméně na dětech, vědí, že správné pití je jednou z nejdůležitějších podmínek pro správné fungování organismu.


Kolik a čeho by měly děti vypít, aby jejich tělo přijalo dostatek tekutin? Většina rodičů nad tím alespoň čas od času přemýšlí. I ti méně úzkostní, kteří nechávají pití víceméně na dětech, vědí, že správné pití je jednou z nejdůležitějších podmínek pro správné fungování organismu.

V Labeloo víme, odkud začít: pořiďte dětem kvalitní lahev v designu, který se jim líbí. Aby po ní sahaly rády a často. To je první krok. A dál? Jak na to, abychom měli jistotu, že naše děti pijí dost, a přitom jsme si ušetřili zbytečné nervy? 

5 jednoduchých faktů o pitném režimu dětí

 

 

1/ Proč je důležité pít? 

Vysvětlete dětem, že vzpomenout si pravidelně na pití se vyplatí. Díky němu jsou čerstvější, mají víc energie a školákům jde lépe učení. Zkrátka dehydrovaný organismus nemůže být v psychické ani fyzické pohodě, protože mu chybí základní palivo.

A co nejvíc pomůže? Hádáte správně - děti se učí od nás dospělých. Pokud chcete, aby vaše dítě pilo dost, nezbývá, než myslet i na vlastní pitný režim..

 

pitny-rezim-deti2

2/ Ani málo, ani moc. Kolik to je?

Málokdo ví, že dětský organismus je tvořen větším podílem vody než dospělý. Zatímco se dospělé tělo skládá přibližně z 50 % vody, u dětí je poměr vody mnohem vyšší. Voda tvoří téměř 80 % hmotnosti novorozence a 60 – 70 % u starších dětí. Dítě tedy spotřebuje více tekutin na kilogram váhy. Už devítileté dítě vážící 30 kg by mělo denně vypít 2 litry. Mluvíme samozřejmě o optimu - tolik tekutin ve skutečnosti vypije málokterý třeťák. Známe-li však tato čísla alespoň přibližně, můžeme se o ideál snažit a nespokojíme se se dvěma skleničkami denně. 

pitny-rezim-deti3

3/  Co ano a co ne?

Není pití jako pití. Favoritem by měla být stolní neperlivá voda, která v optimálním případě tvoří základ pitného režimu ve většině situací.Pro zpestření ji můžeme doplnit jinými vhodnými nápoji - domácím sirupem, 100% ovocnými šťávami ředěnými vodou nebo čaji. 

V případě, že se vašemu potomkovi do pití moc nechce, nabídněte mu navíc dostatek ovoce a zeleniny, které tekutiny do organismu alespoň částečně doplní.

 

 

4/ Sladké limonády

Na téma sladkých limonád upozorňují odborníci v souvislosti s dětským pitím velmi často. Věnujeme mu proto zvláštní bod. Sladké limonády považuje mnoho lékařů za jednu z nejhorších věcí, které můžeme dětem k pití pořídit. Víte, že například v jednom litru coca coly je obsaženo 30 kostek cukru? Těmi se nakrmí všechny bakterie v ústech, které tvoří kazy, navíc dojde k naleptání skloviny. Nakonec se kazí žaludek a dochází k tloustnutí.  

Pokud už dětem jednou za čas limonádu dopřejete, nejhorší, co podle zubařů můžete v tu chvíli udělat, je poslat je vyčistit si zuby. Zabráníte tak slinám, aby pracovaly, jak umějí.

Postup najíst se – zapít colou – vyčistit si zuby vede k tomu, že dítě přijde postupně o celou zubní vrstvu. 

pitny-rezim-deti4

 

5/ Nic se nemá přehánět

…... a zkušení rodiče vědí, že to platí i ve výchově. Udělat z pití předmět každodenního rodinného stresu může mít horší účinky, než neřešit ho vůbec. Než se stát policajtem s lahví v ruce, je lepší být dobrým průvodcem a postupně učit děti vnímat, co jejich tělo potřebuje.Aby to co nejdřív zvládly bez nás.

Co jíst, abychom měli celý den dost energie?

Máte před sebou náročný den a přemýšlíte, co si dát k jídlu, abyste ho dobře zvládli? Čeká vás večerní práce a řešíte únavu neovladatelným výpadem do ledničky? Podle výživové koučky Markéty Mikulíčkové potřebuje každý z nás jinou stravu šitou na míru. „Nehledejte univerzální návody a ptejte se svého vlastního těla,“ říká studentům svých kurzů Se stravou v souladu.


Co radíte klientům, aby jedli, pokud je čeká náročný den plný schůzek a aktivity?

V první řadě se vždycky ptám: „A co vám funguje v jiné dny, abyste měli energii?“. Když se zamyslíme a naladíme se na sebe, většinou to přirozeně najdeme. Naše tělo je moudré a dobře ví, po jakém jídle jsme svěží a po jakém ospalí. Jen k nám promlouvá tišším hlasem, než třeba akutní chuť na něco sladkého. Schválně se zastavte a zkuste si říct: „Co mě opravdu nakopne, když potřebuju večer pracovat a jsem unavený?“. Nebo: „Co je pro mě ta nej snídaně, po které mi jde práce od ruky“? Zapomeňte na obecné poučky o tom, co by se mělo a nemělo jíst, nalaďte se na sebe a dejte si na odpověď čas.

Každý jsme jiný, a proto každý klient vyjmenuje jiná jídla. Okurka, brusinky, drůbeží maso, meruňkový jogurt, niva nebo čokoláda… Co jednoho podpoří ve skvělém výkonu, může jiného zpomalit. Proto nefungují univerzální návody na to, co jíst.

 

Přesto – existují potraviny, které byste vyloženě nedoporučila, protože energii ubírají každému?

To určitě ano a je jich spousta. Jistojistě dělají tělu nejméně dobře průmyslově zpracované produkty. Naopak ty, které pocházejí z domácí produkce nebo od dobrého farmáře, zvyšují pravděpodobnost, že nám po nich bude fajn. Pokud jsou navíc v biokvalitě, je to ještě lepší, protože nezatěžují tělo zbytečnou chemií.

Mnoho energie také například ubírá v půlce dne oběd složený půl na půl z bílkovin a sacharidů. Klasickým příkladem je maso a brambory nebo maso a těstoviny. Tato jídla mají tendenci tělo při trávení hodně zatížit a to potom způsobí, že v polovině dne třeba na dvě hodiny „odpadneme“.

A konkrétní energetičtí upíři mezi potravinami? Ani tady nejde říct, jestli je to anglická slanina nebo pečivo. Musíme je hledat individuálně a také si všímat, co má vliv na úbytek naší energie v delším časovém rozmezí než jen pár hodin. Třeba káva nebo čaj člověka dobře „nakopnou“, ale dlouhodobě nám mohou vcelku spolehlivě rozhodit biorytmy a naopak nás vyčerpat. To ale opravdu neplatí u každého.

 

co-jist-energie2

 

Co děláte vy, když vás čeká mnoho práce a dochází vám energie?

Mně dochází energie většinou, když se o sebe nestarám. Naučila jsem se například řešit svou únavu dřív, než mi přeroste přes hlavu a donutí mě jíst zbytečná jídla navíc. Také mě v nárůstu energie bezkonkurenčně nejvíc podpoří jednodenní půst. Celý den jen piju čaje a vodu a jsem jako tryskomyš. Pročistím si tělo a zároveň udělám práce za dva. Mnohem lépe pak další den dokážu poznat, co je pro mě dobré jíst a co ne.

Začínáte běhat? Víme, jak se vyvarovat nezdarů

Koupili jste si parádní boty na běhání a chcete co nejdřív začít? Nebo už vám leží pár let ve skříni a vy jste odhodlaní konečně se do toho pustit?

Překonat lenost a přidat se ke spokojeně vypadajícím běžcům, které potkáváte v blízkém parku? Skvělý nápad! Máme pro vás do začátku 3 nejdůležitější rady od zkušených běžců: jak začít běhat tak, abyste to už nikdy nevzdali.

Jistě tušíte, že překonat běžecké začátky nemusí být úplně jednoduché. S dobrou strategií to ale jde zvládnout. My na prvním místě víme jednu věc: že u každého běhu je potřeba dostatečně pít! Spolehněte se na Labeloo a budete běhat s tou nejkrásnější a nejpraktičtější lahví z celého okolí!


Začněte a vytrvejte

V pondělí? Nebo po narozeninách? Po výplatě, až si koupíte funkční vybavení? Hoďte za hlavu všechna „až“ a začněte hned. Dejte si reálný cíl s pravidelností, kterou jste schopni dodržet, a vyražte dřív, než si to zase rozmyslíte. Pro začátek úplně stačí třikrát týdně na 20 minut. Začnete-li hrdinskými výkony, těžko své tělo pozítří přesvědčíte, že ho čeká skvělá zábava.

Důležitější než překonané fyzické hranice je v začátcích pravidelnost. Nepřepálit start. Lepší je zaběhnout si pětkrát týdně 5 km než rovnou 2x 15 km a pak se nemoct pohnout.

A ještě jedna důležitá věc – nečekejte, že vás bude běhání vždycky bavit.  Jistou míru překonání lenosti zažívá pravidelně každý běžec. Ti, kteří vytrvali, na lenost svého těla tolik nedají a nedělají z něj vědu. Prostě jdou .. první krok … druhý krok a běží.

 

zacinate-behat2

 

Běhejte s kamarády

Domluvit se na běhání se sousedem nebo přítelem má dvě veliké výhody: ve dvou cesta lépe utíká a především kamarád vás určitě nenechá doma lenošit. Těžko vám projde to, co vysvětlíte sami sobě: „Dneska toho bylo v práci moc, nechce se mi“.

Zkrátka s dobrou společností se běhá líp. Pokud si dáte pozor, abyste si na přítomnosti ostatních nevytvořili závislost. Někdy totiž nezbyde, než jít běhat sami, a pak by byla škoda nemít vnitřní motor, který vás nakopne. Vlastně vykopne. 

 

 Nepodceňte techniku

Že běhání vypadá snadno a přirozeně? U druhých možná. Navíc ne každý, koho vidíte běžet, správnou techniku umí. Jde na to přes špičku? Nebo přes patu? A co v terénu? Proto myslíte-li to s běháním vážně, věnujte technice dostatek času. Předejdete tak zraněním i mnoha chronickým potížím. Kvůli nim byste pak museli přestat a … víte přeci už, jak těžké je začít. Spoustu videí plných rad a praktických tipů najdete například na Youtube nebo na specializovaných běžeckých webech.

 

Pak už se musíte rozhodnout. Nazout boty, nadechnout se a vyběhnout správným směrem. 

Roztáhněte křídla na vlně minimalismu

Máte také čím dál větší chuť nakupovat jen to, co opravdu potřebujete? Vzdát se třeba poloviny nového oblečení, bot nebo letenek na eurovíkend a získat za to větší pocit svobody?


Máte také čím dál větší chuť nakupovat jen to, co opravdu potřebujete? Vzdát se třeba poloviny nového oblečení, bot nebo letenek na eurovíkend a získat za to větší pocit svobody? Pak vítejte na cestě minimalismu. S Equa lahví v ruce se vám po ní půjde ještě lépe. Doplňovat znovu a znovu čistou vodu do krásné nádoby, vyrobené ekologicky a recyklovatelně, vám dá každý den pocit, že jste udělali o malinký kousek víc pro sebe i planetu. Cítíte ten zárodek křídel na zádech?

roztahnete-kridla2

Od chvíle, kdy se začnete postupně loučit s nepotřebnými věcmi a ochutnáte slast z uvolněného prostoru, nebudete chtít přestat. Možnosti, jak žít minimalisticky, najednou uvidíte všude kolem sebe. Ve vybavení domácnosti či kabelky, v cestování, v zařízení pracovního prostředí, ale i v přístupu k jídlu. Žít v dostatku a hojnosti a přitom neplýtvat totiž není nijak těžké. Přemýšlíte, jak začít?

Přinášíme vám 5 tipů na zdravou stravu podle zásad minimalismu.

1/ Dbejte na kvalitu, vykašlete se na slevy

250g levného sýra za sníženou cenu, nebo 100g zralé goudy od konkrétního farmáře? Znáte ten rozdíl? Koupit si méně znamená moci si dovolit něco lepšího. Kvalitní jídlo je chuťově plnější, bohatší na výživové látky a přináší větší požitek. Nasytí nás už v menším množství, protože neobsahuje žádnou zbytečnou výplň. Mějte se dost rádi na to, abyste své tělo neplnili náhražkami opravdového jídla. Místo kvantity pod vlivem reklamy zaměřte pozornost na kvalitu každé věci, kterou vezmete v obchodě do ruky. Kdo ji vyrobil? Kde vyrostla? Co obsahuje a potřebuje to mé tělo? Jak se budu cítit, až si to dám na talíř?

2/ Nakupujte méně a chytřeji

V západním světě přibližně 30 % jídla vyhodíme. Toho, co potřebujeme k uspokojení našich potřeb, je totiž mnohem méně, než si myslíme. Nakupováním příliš do zásoby, schováváním surovin na „co kdyby“ a „bude se hodit, až …“ vyhodíme při nákupech jídla až 20 % peněz. Proto se snažte nakupovat jen to, co víte, že opravdu spotřebujete. Nenechte se zmanipulovat reKLAMOU, která nám nabízí produkty bez ohledu na kvalitu.

3/ Volte lokální výrobce

Jsme zpátky u přírody. Každá utracená koruna je naším nejsilnějším volebním lístkem. Hlasujte pro to nejlepší jídlo a ideálně vyprodukované co nejblíž od vašeho domova. Podpoříte tím možná právě kousek zdravého místa k životu někde, kudy jednou budete chtít běžet nebo jít na výlet.

roztahnete-kridla3

4/ Dejte šanci označení bio

I velcí bio skeptici už dnes tuší, že pole, do kterých lijeme nepřetržitě miliony tun chemie, těžko mohou produkovat zdravé jídlo. Volit bio je jednou z cest, jak mít záruku, co do těla dostáváme. Podstatné při tom je, že tím pečujeme nejen o sebe, ale i o krajinu, ve které naše jídlo vyrostlo. Představte si třeba každou svou korunu vynaloženou na bio jídlo jako kus zdravé půdy plné hmyzu, živin a vláhy. Nebo jako kousek voňavé zelené louky plné života, po které vyrážíte na svůj jarní výlet.

5/ Vařte si co nejvíc sami

Pusťte si do kuchyně život. Nakupte skvělé suroviny, ideálně české a bez chemie a začněte pro sebe chystat ta nejchutnější a nejzdravější jídla. Naučte se využívat celozrnné obilniny, luštěniny, bylinky, zkrátka objevte pro své tělo nové šetrně vypěstované suroviny. Vyberte si pro začátek jeden, dva nové jednoduché recepty a naučte se je vařit pravidelně. Pestrost vám dodá pocit bohatosti, který jste možná doteď občas nahrazovali velikostí nákupu.

A to hlavní? Nic nedělejte fanaticky. Radujte se z každého pokroku a nevyčítejte si neúspěchy. Život je příliš krátký na to, abychom si ho plnili zbytečnými starostmi i věcmi. A čas, který nestrávíte na nákupech? Už víte, jak ho strávíte?

Co to je BPA a proč tahle písmena rozhodně nechcete doma?

O BPA se hodně mluví, ale my jsme pro vás zjistili také, co tahle proklínaná zkratka znamená. A hlavně už víme, proč se o BPA tolik mluví. Přečtěte si, jestli je to takové zlo jak se říká.


Za písmeny BPA se skrývá chemická sloučenina bisfenol A. Jedná se o sloučeninu propanu (proto to P ve zkratce). Zcela běžně se používá k výrobě plastů. Najdete ho v plastových příborech, PET lahvích nebo boxech na jídlo, je ale i v některých účtenkách nebo třeba stvrzenkách z bankomatů.

co-to-je-bpa2

Sám o sobě není bisfenol A problém. Problém nastane, když se zahřeje nebo vystaví záření, ať už slunečnímu nebo z mikrovlnky. Takže si klidně dál berte stvrzenky z bankomatu. CO se ale stane, když necháte PETku za oknem auta a dostane pořádnou čočku od slunečních paprsků?

Jak BPA škodí?

Problém je chemické složení.  BPA je totiž syntetický estrogen, tedy ženský pohlavní hormon. Estrogen může normálně za vývoj dívek v pubertě, v menší míře jej mají v těle i chlapci a má například značný vliv na plodnost v dospělosti.

Syntetický BPA ale zdravou funkci hormonů narušuje. Respektive, opravdu se nic nestane, když se jednou napijete z lahve, kterou jste dali do mikrovlnné trouby. Ale pokud budete působení bisfenolu A vystavení dnes a denně zanechá své následky. Obzvláště pokud máte nějaký další zdravotní problém. Malé problémy se nasčítají a vyústí v jeden velký, tak je to ostatně se vším.

BPA tak může mít vliv na vznik cukrovky, problémy s plodností, u dětí pak může vést k problémům s chováním. Těhotné ženy a malé děti by se BPA měly vyhnout zcela, protože jsou zranitelnější.

Jak se BPA zbavit?

co-to-je-bpa3

V praxi se bisfenolu úplně zbavit nejde. Mějte ale na paměti, že sám o sobě vám neublíží. Aby škodil, musíte jej nejdříve zahřát, vystavit dlouho na slunci nebo dát do mikrovlnné trouby či myčky. Vyvarujte se tedy zahřívání běžných plastů.

Pokud nakupujete nové plastové vybavení či hračky, snažte se najít ty bez BPA, v případě nádob na potraviny můžete například sáhnout po skleněných.

  • Přestaňte si ohřívat oběd v mikrovlnce přímo v krabičce, ale dejte si jídlo na talíř.
  • Umyjte box v ruce. Zatímco myčka používá horkou vodu klidně i o teplotě 60°C.
  • Nelijte do lahví horké nápoje a nenechávejte je na slunci.
  • Nakupujte plasty s označením BPA free – obzvláště to platí pro plasty určené na potraviny.

Lahve na pití bez BPA vám na MojeEQUA.cz nabízíme také. BPA neobsahují skleněné lahve a pak také plastové lahve EQUA.

Zdravé lahve bez BPA

Evropská unie BPA zakázala, alespoň kojencům

Od 1. června 2011 se v EU nesmí BPA přidávat do kojeneckých lahví. Starší děti ale žádné nařízení zatím nechrání, byť i ony jsou zranitelné.

Žádná kojenecká lahev by BPA obsahovat neměla, to protože ty se zahřívají často. BPA ale může být v dudlících a hračkách, stejně jako v neprověřených e-shopech z Asie, kde BPA zakázané není.

Nařízení také nechrání děti školkou a školou povinné. Jim raději pořiďte zdravou lahev bez BPA. Mnoho výrobců už lahve bez BPA nabízí běžně. Do takových lahví, pak můžete lít i horké nápoje nebo je mýt v myčce.

Dětské lahve bez BPA

7 důvodů, proč se smát

Taky u vás řádí podzimní virózy a rýmička? Možná jste se málo smáli. Smích je podle všeho všelék.


My dospělí se víc mračíme, než by si okolnosti zasloužily. Věděli jste, že dítě se zasměje denně 400x a dospělí jen 20x? Nevěřím, že by děti neměli starosti (považte všechny bojůvky na pískovišti a vyděšené pohledy z vršku skluzavky!), ale děti berou vše s větším nadhledem. A neúmyslně tím dělají dost pro své zdraví.

My lenoši také oceňujeme, že 20 vteřinový upřímný smích má pro zdraví stejný přínos jako 15 minut cyklistiky!

Důvody proč se smát pro zdraví:

  1. Pomáhá redukovat stres
    V roce 2012 provedli psycholožky Tara Kraft a Sarah Pressman  pokus – nechaly 170 lidí se smát a poté jim zadávaly stresující úkoly. Ti, kteří si nejdřív užili největší bžundu, zvládali stres nejlépe, nezvýšil se jim tolik tep a rychleji se ze stresu oklepali.
    Také zpomaluje vyplavování adrenalinu.
  2. Budete mít lepší náladu
    Náš mozek má tendenci přemýšlet negativně, je to jeho původní obranný mechanismus. Úsměv mu pomáhá zajet do pozitivních kolejí.
    Spisovatel Shawn Achor dokonce ve svých knihách tvrdí, že úsměvy bychom měli trénovat stejně jako třeba tenis.
  3. Nakazíte ostatní
    Stejně jako při zívání i pří smíchu vzniká zrcadlový efekt, alespoň podle neurologa Marca Iacoboniho.
  4. Budete kreativnější
    Alespoň to potvrzuje výzkum z roku 2013. Lidé, kteří se častěji smějí a obecně jsou šťastnější, dokáží myslet jinak nad problémy, najít více řešení a snadněji dosáhnout kompromisu.
  5. Půjde vám učení
    Podle výzkumu totiž hormon radosti – dopamin – pomáhá mozku se soustředit a lépe učit.
  6. Budete působit přístupnějším dojmem
    Usměvavé lidi hodnotí okolí na první pohled jako přátelské a atraktivnější. Proto se na vás recepční nebo prodavačky usmívají. Stejný efekt ale mají i telefonáty, proto některé firmy doporučují lidem, a by se usmívali i při telefonování. Váš hlas údajně zní příjemněji.
  7. Smích trénuje mimiku
    Takže neudete mít tolik vrásek.

Navíc podle serveru ordinace.cz je dobrý na imunitu a také pomáhá tlumit bolest.

7-duvodu-proc-se-smat2

Fake it ´til you make it

Dokonce se nemusíte smát ani dobrému vtipy. Všechny benefity má i vynucený smích, on to totiž mozek nepozná. Potvrzuje to třeba MUDr. Karel Nešpor, CSc., známý psychiatr a také propagátor terapie smíchem.

Pokud si umíte udělat legraci sami ze sebe, může ostatně zkusit některý z kurzů jógy smíchu.

Máte nějaký dobrý důvod se smát? Snad jo. A kdyby náhodou ne, podzim vám dává spoustu příležitostí. Stačí se vrátit do dětství a jít pouštět draka nebo si zablbnout ve spadaném listí (s trochou opatrnosti se do něj třeba dají skákat salta). Rozesmát tě mohou klidně i naše bláznivé lahvičky se strašidly.

Prostě slovy Nicolase Chamforta, francouzského novináře: "Nejztracenější den našeho života je ten, kdy jsme se nezasmáli."

7-duvodu-proc-se-smat3

Ořechová smoothie, která musíte zkusit

Podzim pomalu s ním končí a s ním i ovocná sezóna. Ale situace ještě není ztracená. Zkuste si do smoothieček přimíchat vlašské ořechy. Dodají energii a vlákninu.


Proč baštit vlašské ořechy?

  • Obsahují také minerály, bez kterých naše tělo nemůže být, jmenovitě hořčík, draslík a fosfor.
  • Vlašáky patří mezi velmi silní antioxidanty.
  • Pozitivně působí na lidskou psychiku.
  • Mají protizánětlivé účinky.

 


orechova-smoothie2

Ořechové smoothie

  • Banán
  • Jablko
  • 1 hrnek mléka
  • 1/3 hrnku ovesných vloček
  • Nakrájené vlašské ořechy
  • 2 lžičky cukru
  • Kapka vanilkového extraktu
  • Špetka skořice

Vločky zalej horkou vodou, aby byly vláčné. Jablko oloupej a nakrájej na menší kostky.

Všechno smíchej a pečlivě rozmixuj.

 

 


orechova-smoothie3

Ořechovo-čokoládové smoothie

  • 1,5 hrnku mléka
  • 1/3 hrnku vlašských ořechů
  • 2 lžičky chia semínek
  • 1 lžička pravého holandského kakaa
  • Několik kostek čokolády
  • Špetka skořice
  • Vanilkový cukr
  • Špetička soli

Vanilkový cukr si nejraději udělej domácí. Čokoládu rozpusť ve vodní lázni.

Ingredience smíchej a rozmixuj do hladka.

Ideální je připravit si smoothie den předem, aby i chia semínka stihla nasáknout mléko a změknout.


orechova-smoothie4

Ořechovo-mandlové smoothie

  • Hrnek mandlového mléka
  • Banán
  • 1/4 hrnků vlašských ořechů
  • Hrst vypeckovaných datlí

S datlemi opatrně, mají smoothie dosladit, tak nejprve ochutnej datle přisypávej je po pár kouscích.

Zbytek ingredienci stačí rozmixovat.

5+1 důvod, proč chodit pěšky

Chůze dokáže spojit příjemné s užitečným. Je to nejekologičtější způsob dopravy a samozřejmě také nejzdravější způsob. Fyzioterapeuti i lékaři se shodují, že obyčejná chůze je pro nás nejpřirozenější pohyb. Přesto chodíme čím dál méně. Přečtěte si několik pádných důvodů, proč byste chodit měli.


Pamatuji si, jak nám profesor zeměpisu na střední vykládal, kterak on se dopravoval do školy. Tehdy totiž, vážen studenti, autobus z malých obcí nejezdil! Chodili jsme denně 5 km pěšky tam a zpět. A to považte i v zimě či v dešti, zkrátka bez ohledu na počasí. Ano, takto jsme si cenili vzdělání.

Pravdou je, že tento pán docházel do našeho ústavu snad ještě za císařepána. Ale dlužno podotknout, že nás u čil v 80 letech a byl překvapivě čiperný.

V ještě 50 let zpátky nepředstavovala cesta do vedlejšího města problém. Dnes mi i 700 m připadá jako docela štreka. A tady jsou důvody proč si leností škodím.

Důvody, proč přestat jezdit tramvají či autobusem

5-plus-1-duvod2

1. Je to dobré na hlavu

Stres ve větším množství má negativní dopady na zdraví – to vědí všichni. Poslední dobrou se také více skloňuje psychohygiena, jako dobrá obrana. A zrovna chůze je výborná na „vyčištění hlavy“.

Půl hodinkovou procházku lze doporučit na blbou podzimní náladu i po náročném dni v kanclu.

2. Chůze nakopne kreativitu

Kreativita je nová mantra všech HR manažerů. Takže jestli vaše práce kreativu vyžaduje, jděte ven. Je to asi tím, že chůze uklidňuje a tak máme v hlavě prostor přemýšlet jinak než obvykle. Ale tento trik doporučuje spousta knih a článků o tom, jak překonat autorský blok.

3. Chůze pomáhá se soustředěním

A tady s pamětí. Dokazuje to studie z USA z roku 2004. Podle jejích závěrů 1,5 hodiny chůze týdně v pomalém tempu zlepšil kognitivní funkce. Testovali to tedy na starších dámách, ale není důvod předpokládat, že by to u mladých lidí fungovalo výrazně odlišně.

4. Zlepšíte si kondici

Aby taky ne, když jinak sedíte půl hodiny v tramvaji a ještě ke všemu sedíte křivě. Chůze je velmi přirozený pohyb. Je to pohyb vhodný pro každého.

5. Je to skvělá prevence

Chůze je vynikající na podporu imunity a jako prevence civilizačních chorob. V našem těle všechno souvisí se vším.  Klidného člověka s ucházející kondičkou nebude tolik ohrožovat alergie nebo vysoký tlak. Vyrazte si na procházku v každém počasí, otužíte se a tím si jen prospějete.

6. Je to nejlevnější sport ;)

Jak chodit správně

Nepotřebujete hole na nordic walking. Ani žádný návod. Jen si dejte pozor, ať máte rovně hlavu a nekoukáte se jen do země. Jinak by měla chůze být uvolněná a pohodlná.

Pokud vás po procházce bolí nohy nebo záda, a není to tím, že chodíte v lodičkách, navštivte fyzioterapeuta a nechte si poradit. Mnoho z nás totiž došlapuje špatně, lidově řešeno šmajdá, fyzioterapeut by vám měl doporučit, jak našlapovat lépe a bez bezbolestně. Někdo nedá nedopustit na barefoot chůzi, tedy chůzi v botách s tak tenkou podrážkou, že simuluje chůzi naboso.

Základem je kvalitní obuv, lodičky nebo žabky jsou na parádu ne na chození. Nemusíte mít nutně běžecké boty, ale alespoň sportovní obuv to rozhodně chce. Nezapomínejte na hydrataci, obzvláště pokud budete chtít nasadit rychlejší tempo.

Vyzkoušejte také naše termosky Teploty klesají a čaj vám určitě bodne.

VYBERTE SI TU PRAVOU LAHEV PRO SEBE

 

Kolik vlastně musím ujít denně?

5-plus-1-duvod3

V lifestylových magazínech se diskutuje, kolik kroků musíte ujít, abyste skutečně hubli. Diskuze se obvykle pohybuje od 6 do 10 000 kroků. My si myslíme, že dokud z toho máte radost, je to fuk.

Nicméně studie z roku 2011 uvádí, že typický zdravý dospělí nachodí něco mezi 4 000 a 18 000 kroky. Tato studie uvádí 10 000 jako logický kompromis. Mimochodem v Evropě se tomuto ideálu blíží nejvíc Belgičané9 625 kroky denně. Takže meta 10 000 rozhodně není nepřekonatelná.

10 000 je podle STOB také hranice aktivního životního stylu.

10 000 kroků je zhruba 6 km. Záleží na délce vašeho kroku. Udělej 10 běžných roků, změřte vzdálenost a vydělte 10. V mém případě je to třeba 58 cm. Tedy 10 000 kroků je 5,8 km. Počítá se ale s tím, že vzdálenost nachodí během dne, takže do toho započítáte i pobíhání po bytě. Ideální je alespoň půl hodiny x denně chodit v kuse – třeba cestou domů.

Zdá se vám to moc? Není. Porovnejte tyhle trasy:

  • Václavské náměstí měří +/- 750 m, to je asi 1300 kroků.
  • Z Václaváku přes Karlův most na druhou stranu Vltavy k Mostecké věži je to 2,1 km (cca 35 min)
  • Katedrála na Náměstí míru v Praze – Karlovo náměstí – 1,3 km (19 min)
  • Z plzeňského hlavního nádraží ke katedrále sv. Bartoloměje: 1,1 km (19 min)
  • Stejně daleko je to z Brněnského Zelného trhu na Špilberk

VYBRAT SI NEREZOVOU LAHEV

 P. S. 27. září je mezinárodní den turistiky, třeba byste ho mohli oslavit podzimním výletem?

Podzimní smoothie, která voní po jablkách

Nic nepředstavuje podzim lépe než jablka. Vyzkoušejte recepty na podzimní smoothie.


Jablka jsou ovocem mládí. V severských mýtech opatruje bohyně Idunn zlatá jablka, která dodávají bohům věčný život.

Minulý rok jsme se s vámi podělili o recepty na jablečné sladkosti, teď jsme si připravili podzimní smoothie. Pokud máte hodně výkonný mixér, zvládne i slupku, jinka raději jablka oloupejte

podzimni-smoothie2

Mandlové mlsání

Ořechy, med a jablka se prostě výborně doplňují. Pokud vymění obyčejné mléko za mandlové nebo sójové, bude smoothie plné proteinů – čili ideální jako zdroj energie po cvičení.

Rozmixujte:

  • 1 jablko nakrájené na kousky
  • ¾ hrnku mléka
  • 5 mandlí
  • 1 čajovkou lžičku medu
  • Špetku skořice

 

 

 

 

 

 

 

podzimni-smoothie3

Jablečná snídaně

Ty nejlepší věci jsou obyčejné – třeba jako ovesné vločky. Jsou plné proteinů a vlákniny. Přisypejte další semínka a máte výborný snídaňový koktejl plný energie.

Rozmixujte:

  • 1 hrnek mléka
  • 1-2 jablka (podle veliksoti)
  • 1/3 hrnku ovesných vloček
  • 2 čajové lžičky chia semínek
  • ½ čajové lžičky skořice
  • Led, pokud máte rádi studené

 

 

 

 

 

 

podzimni-smoothie4

Kanadský polibek

Díky javorovému sirupu chutná přesně jako podzim v Torontu. Jinak je to ale lehce štiplavá vitamínová bomba.

Rozmixujte

  • 1 banán
  • 1 jablko
  • 1,5 hrnku mandlového mléka
  • 1 lžičku javorového sirupu
  • Špetku mleté skořice
  • Špetku mletého muškátového oříšku
  • Mletý závoru (podle toho, jak máte rádi pálivé)
Máme letní misi: Zachraňte Willyho!

V úterý prolétla světem zpráva o velrybě, která spolykala v oceánu minimálně 80 igelitových tašek a dalších odpadků. 5 dní se zachránit pokoušeli velrybu zachránit, přes veškerou snaho ale zvíře zemřelo. Myslíme, že je čas zahájit naší vlastní misi na záchranu Williho.


Pro ty mladší: Zachraňte Willyho je rodinný film z 90. let. V zásadě je o chlapci, který se skamarádil s kosatkou a zachrání ji ze zajetí. Film byl mezi dětmi tak populární, že natočili celkem 4 díly. Konec historického okénka :)

Velryba, o které noviny tolik psaly, sice není kosatka (čili není tak fotogenická), ale v podstatě je začátek příběh zcela stejný. Lidé jsou často bezohlední a pro svou zábavu jsou ochotní obětovat i blaho zvířat kolem.

mame-letni-misi2

A není to první případ: podle serveru idnes.cz v dubnu poblíž Španělska zemřel vorvaň – slupnul 27 kg odpadků. Podle údajů OSN plastový odpad zabije každý rok víc jak milion mořských ptáků, 100 tisíc mořských savců, mořských želv a nespočet ryb.

Jak chránit život v oceánech?

Máme jako středoevropané výhodu, že oceány jsou daleko a zkázu nevidíme na vlastní oči. Ale prognóza není dobrá. Každý může ale pomoct.

Dnes – 8. června - se slaví mezinárodní den oceánů. Dejme si předsevzetí:

Míň plastů!

Je to malý krok, který pro Willyho můžeme udělat:

  • Přestaňte si kupovat igelitky v obchodech, pořiďte si skládací ekologickou tašku, ti šikovnější si ji mohou ušít. 
  • Při nákupech zapřemýšlejte, zda skutečně potřebujete tolik sáčků na zeleninu. Existují ekologické pytlíčky, které lze dokonce kompostovat, až doslouží.
  • Nejhorší jsou jednorázová brčka a kelímky, jakože jich teď na plážích uvidíte hodně. Ty ale prakticky nikdy nepotřebujeme. Proč si nenajít pár vteřin na víc? Dobrou kávu si můžete udělat doma do termohrnku. Nebo si najděte kavárnu, které kávu sebou připravuje do recyklovatelných nebo kompostovatelných kelímků.
  • Zakažte si kupovat PET lahve s vodou, raději jednu lahev plňte dokola. Nebo sáhnetě po elegantnější variantě

PROHLÉDNOUT LAHVIČKY

Chcete udělat větší krok? Můžete se stát hrdinou

Čistota přírody je tématem skoro všude. A mnoho odvážných udělalo první krok za vás, vznikají české i místní skupiny, které uklízejí odpadky z parků či pláží. Můžete se k nim přidat.

Jednou z nejznámějších jsou Trash Hero. Vznikli Asii, kde je problém čistoty oceánu patrně nejpalčivější a myšlenka se postupně rozšířila, třeba i k nám do Prahy. Inspirující přednášku zkladatele Honzy Bareše, si můžete poslechnout na Youtube: