Blog, Strana 4
Vychutnej si Vánoce trochu jinak, zkuste místo svařáku něco nového. Připravili jsme si recepty na netradiční kořeněné nápoje. Všechny voní po skořici a hřebíčku :)
Horký cider
Cider už si své fanoušky našel, ale zkusili jste honěkdy svařit strochou koření?
Suroviny:
- 1 l cideru
- 2 jablka
- 4 skořice
- 8 ks badyánu
- 10 hřebíčků
- 4 lžíce medu
Postup
Cider nalijte do rendlíku a dejte vařit. Mezitím si nakrájej jablko na kolečka.
Koření a nakrájená jablka přihoďte k cideru. Nechte 3 minuty probublat. Jakmile začne cider vonět po skořici, máte hotovo. Cider ještě můžete dosladit medem podle chuti.
Horká brusinka
Připravte si domácí horkou brusinku. Je bez alkoholu takže určitě potěší i děti. Navíc můžete experimentovat s různými džusy. Dospělí si mohou brusinku vylepšit 1dl rumu.
Suroviny:
- 1 l brusinkového džusu
- 2 lžíce třtinového cukru
- 10 ks hřebíčků
- 3 svitky skořice
- Muškátový oříšek
- Šťáva z 1 pomeranče
Postup
Brusinková džus smíchejte s třtinovým cukrem, řebíčkem a kořením a svařte. Jakmile džus projde varem, přidejte špetku muškátového oříšku. Muškátový oříšek je hodně výrazný, takže s ním raději šetřete. Ztlumte plamen a nechte pár minut odstát.
Vymačkejte do nápoje pomeranč a podávejte.
Vánoční punč
Typický pro vánoce je svařák, v Čechách není punč tak populární, ale je to škoda. Připravili jsme jednoduchý recept, který máme vyzkoušený a nedáme na něj dopustit.
Suroviny:
- 1 l červeného vína (díky červenému vínu má punč výraznou barvu, použít lze i bílé, pokud jej máte raději)
- 300 ml rumu
- 250 ml silného černého čaje
- 2 pomeranče
- 8 ks hřebíčku
- 5 ks badyánu
- 4 svitky skořice
Postup:
Čaj, víno, rum a šťávu z pomeranče přiveďte k varu. Přidejte koření a nechte chvíli vařit. Punč můžete podle chuti dosladit třtinovým cukrem. Pokud máte hodně sladké pomeranče, obejdete se bez cukru úplně.
Nalévejte do nahřátých sklenic ozdobených kouskem pomeranče.
Trik k servírování: dejte na dno pár rozinek namočených v rumu.
Ruku na srdce, kdo si dokáže představit Vánoce bez vanilkových rohlíčků?! Vanilka stejně jako další koření má vliv i naše zdraví.
Vanilka je vlastně plod jistého druhu lilie. Rostlina pochází z oblasti latinské Ameriky, ale dnes se pěstuje všude na světe. Nevětší pěstitel na světě je dne s Madagaskar. Tobolka (kterou vídáte v obchodě jako lusk) se sbírá ještě nedozrálá, aby neztratila aroma. Proto je pravá vanilka tak drahá – zpracování je prostě náročné.
Obecně se vanilka v kuchyni využívá hlavně pro svou vůni. Obsahuje celkem 200 aromatických látek, nejvýraznější je vanilín. V Mexiku ji ale používali k dochucení zeleniny a ryb.
Čím je vanilka kouzelná:
Vůni vanilky údajně uklidňuje. Koření tak pomáhá proti stresu a na špatnou náladu, ale také třeba když se vám nedaří usnout. Oceníte ji i při dietě, má nasládlou chuť, takže už nespotřebujte tolik cukru.
Vanilka obsahuje polyfenoly, které mají antioxidační účinky. Nejsilnější antioxidanty jsou ve vanilce Bourbon.
Obsahuje také malé množství draslíku, takže je dobrá na vysoký krevní tlak a obecně na krevní oběh.
Olej lisovaný ze semene se používá také v kosmetice k léčbě vyrážek a ke zklidnění pleti
Všechny to účinky má ale jen pravá vanilka, rozhodně ne vanilínový cukr. Domácí vanilkový cukr si ale vytvoříte snadno. Je mnohem voňavější než ten syntetický. A můžete si ho vyrobit i kila.
Jak na domácí vanilkový cukr
Potřebujte:
- lusk vanilky
- 500 g cukru
- Nějakou uzavíratelnou nádobu
Lusk rozřízněte napůl, případně jej rozdělte na menší části podle velikosti sklenice. Smíchejte rozříznutý lusk s cukrem. Trvá asi týden, než cukru chytne vůni.
Rychlý trik: Pokud chcete vanilkový cukr hned, stačí cukr s luskem rozmixovat v kuchyňském robotu na moučku. Mixujte tak dlouho, dokud z vanilky nebudou jen černé tečky.
Takový cukr můžete ale klidně použít i k oslazení čaje.
Mimochodem cena půl kila domácí vanilkového cukru je asi 100 Kč, v porovnání s 8 g pytlíčky se rozhodně vyplatí to zkusit.
Nechává u vás doma Mikuláš balíčky za oknem? U mě doma každý rok. Připravili jsme pro „Mikuláše inspiraci, jak balíček připravit.
Co by nemělo chybět:
Zkuste vynechat laciné mléčné čokolády. Vsaďte na ovoce, čerstvé i sušené, ořechy a možná nějakou tu bramboru pro zlobivce. Ideální je sladké ovoce, které dětem sladkosti vynahradí. Zkuste papáju, sušené mango, třešně či kiwi.
Nejlepší je samozřejmě čerstvé ovoce. V mém balíčku nikdy nechyběly mandarinky a hrušky, zásadně upatlané od uhlí, abych nezlobila.
Pokud si potrpíte na sladkosti, vybírejte ty kvalitnější. Ideální je čokoláda s vysokým obsahem kakaa (u mléčné čokolády minimálně 35%, o hořké přes 60 %). Výrobce se tím obvykle pyšní na obalu.
Lízátka a další laskominy se dají koupit i ve zdravější variantě – například s javorovým sirupem. Sežene je v každém obchodě se zdravou výživou. Tradičně také do balíčku patří domácí cukroví. Loni jsme vám doporučovali recept na domácí perníčky.
Jak roginálně zabalit mikulášský balíček
Parádu uděláte i s celofánem, ale bohužel se nedočkáte překvapení.
Na maličkosti se skvěle hodí takovýhle balíček. Pomocí CDčka ho vytvoříte za pár minut:
Pokud nechává Mikuláš balíček na okně a nechodí osobně, vyrobte si obálku (nějak se přece balíček doručovat musí). Perfektní návod na skutečně věrohodnou obálku i se známkami najdete ve slovenštině zde.
Originální balení vytvoříte za balící ho papíru. Vyrobit si můžete jakýkoli sáček, podle toho, jak moc byl dotyčný hodný.
Když už darujte něco užitečného, proč to nesbalit? Dárek se bude dobře vyjímat i ve štrykované ponožce od babičky.
Na ořechy sa výborně hodí pytlovina
Náš tip? Ozdobte dárek bambulkami
Dýně je původně středoamerická zelenina. Dnes si ji ale klidně vypěstujete i u vás na zahradě.
Typický je anglosaský svátek Halloween (pozor – svátek není americký, pochází z Irska), děti i dospělí dýni vydlabou a dávají do ní svíčko. Dýni se říká Jack O´lantern, podle steré legendy o Jackovi. Kdysi dávno se k oslavě používal tuřín. S rozšířením svátků do Ameriky se ale začala postupem času používat v Americe dostupná zelenina – například právě dýně.
Proč se dýně vyřezává na Halloween?
Kdysi dávno žil kdesi v Irsku jistý Jack. Byl to budižkničemu, který ze všeho nejraději pil. I stalo se, že se na předvečer všech svatých zlískal, jak zákon káže. Opil se tak, že už už jeho tělo začala opouštět duše. A protože za života příliš dobrý nebyl, přišel si pro Jackovi duši ďábel. Jackovi se ale moc do pekla nechtělo.
Umluvil ďábla, aby si mohl dát ještě jednoho panáka. Jenže neměl na zaplacení. Prosil tedy ďábla, Ať se změní na těch pár pencí. Ďábel to chtěl mít z krku, že nemá ten večer na starost jen Jacka a svolil.
Jack čapnul mince a zavřel je do peněženky. Ďábel dlouho prosil o svobodu, až Jack svolil za další rok života.
Chvíli Jack sekal latinu, ale jak se rok s rokem sešel, byl zas namol. Jack přemýšlel, jak uchránit duši tentokrát. Poprosil tedy ďábla, aby si mohl naposledy dát jablko. Jenže ani jeden na strom nedosáhli. Jak tedy ďábla vysadil na strom, v tu chvíli vzal nůž a do kmene stromu vyryl kříž. Ďábel byl na stromě uvězněn, vzteky bez sebe. Jack ho al nepustil dolů, dokud ďábel nepřísahal, že už si pro něj nikdy nepřijde.
O rok později se Jack upil k smrti – jenže v nebi pro hříšníka místo nebylo a ďábel přece slíbil, že jeho duši si nevezme. Jack si tedy vzal dýni a pár žhavých uhlíky a chodí po světě. Dýně u domů mají chránit obyvatele před zlými duchy, včetně Jacka.
Krom toho, že podle legendy lze dýni použít jako zdroj světla pro bloudící duše, ji rozhodně doporučujeme zařadit do jídelníčku. Je plná vitamínů a minerálů a navíc je pro nás její chuť stále nevšední. Dýně obsahuje hodně vody, hodí se tedy i ho shaků jako další zdroj hydratace.
Existuje celá řada druhů, my budeme mluvit o dýni obecné – tedy typické oranžové na obrázku.
Proč je dýně zdravá:
- Obsahuje minerály – draslík, vápník, hořčík, železo a stopové množství dalšách
- Obsahuje C
- Vitamín B6 a B12
- Vitamín E
Dýňová semínka nikdy nevyhazujte. Hodí se jako zdroj vlákninu, zinku a železa. Mnohem lepší je zrnky opražit a zobat jako zdravý pamlsek. Nebo je zapéct do domácího chleba a dalšího pečiva. Dýně se vždy tepelně upravuje, můžete jí péct nebo vařit do měka.
Jak upražit dýňová semínka
- 1 l vody
- 2 hrnky semínek z dýně
- 2 lžičky soli
- lžíce oleje
Semínky vhoďte do osolené vody, nechte vařit asi 10 minut, aby se semínka perfektně očistila. Semínka smíchejte se olejem a dejte na plech vyložený pečícím papírem. Pečte asi 30 – 40 minut na 180°C.
Vyrobte si domácí dýňový sirup na pumpkin spice latté
Sirup není pracný, většinu času čekáte nebo mícháte. Na sirup je nejlepší dýně Hokkaidó – je totiž menší a chuťově výrazná. Sirup si může po lžičkách přidat do domácího latté nebo třeba ovesné kaše.
Suroviny:
- ½ dýně Hokkaidó
- 2 hrnky vody
- 1,5 hrnku třtinového cukru (množství lze měnit podle toho, jak máte rádi sladké)
- 3 celé skořice
- 5 hřebíčků
- badyán
- 1 lžíce mletého zázvoru
- 1 lžíce nového koření
Postup:
- Nejprve si připravte pyré z dýně. Dýni vydlabejte a očistěte, nakrájejte na malé kousky a dejte péct. Pečte v troubě na 200 °C, dokud není dýně měkká. Pak ji rozmixujte na pyré.
- Dejte vařit vodu s cukrem a kořením.
- Do vařícího sirupu vmíchejte pyré a vařte asi 15 minut, dokud nezačne houstnout.
- Přes jemné síto přelijte do sklenice. Dobrou chuť.
V sirupu není jediný konzervant, takže nevydrží dlouho! Rozhodně uchovávejte sirup v ledničce. Můžete libovolně měnit poměr koření a experimentovat.
Pravidelný pitný režim je pro naše tělo velmi důležitý. Nedostatek tekutin může ovlivnit vitalitu, hubnutí a dokonce může způsobit různá onemocnění. Pro zajímavost: 60 % těla (dospělého člověka) tvoří voda.
Jak nám a našemu tělu pomáhá voda
Voda je důležitá pro termoregulaci těla, ovlivňuje stav pokožky a její elasticitu. Proč myslíte, že používáme hydratační krémy? Dlouhodobá dehydratace právě pleti extrémně škodí.
Voda pomáhá odvádět odpadní látky z těla ven, a naopak potřebné živiny po těle rozvádí. Tohle je absolutně zásadní. Pokud tělo funguje, jak má, nepotřebujete žádné drastické detoxikační kúry.
Nedostatečný pitný režim se může projevit únavou a bolestmi hlavy, malátností a nesoustředěností vyrážkami a problémy s nadváhou. V důsledku poklesu tekutin může dojít k zhoršení vitality a také ke zhoršení psychiky.
Tak jako u správné životosprávy i tady platí, že pokud máme vody nedostatek, tělo začne šetřit. V důsledku toho pak vodu paradoxně zadržujeme a tělo na pohled působí “oplácaněji“. Mnoho žen tohle řeší tabletami z lékárny na odvodnění a zbytečně zatěžují tělo dalšími chemikáliemi. Řešíme tak následek ale vůbec ne příčinu.
S poklesem 2 % hmotnosti ve formě vody klesá náš výkon až o 20 %.
Co vše způsobí špatný pitný režim:
- Akné
- Vrásky
- „Celulitidu“
- Problémy s lymfatickým systémem
- Otoky
- Problémy se svaly a klouby (únava)
Kolik vody denně vypít?
Často se na internetu setkáte s výpočtem: vaše hmotnost v kg * 0,033 nebo: hmotnost (kg) * 35-40 (ml).
Výsledek má udávat optimální pitný režim. Tyto výpočty jsou vesměs podobné a správné, ale vztahují se na člověka, který nevykonává žádnou činnost a nesportuje.
U sportovců se vzorec radikálně změní a je nutné ho upravit individuálně - jiné množství bude pít kulturista, jiné množství vrcholový sportovec, jiné množství kojící matka a jiné množství vývojář softwaru.
Ve vzorci byste měli zohlednit:
- Cvičíte a jak dlouho a jak často?
- Rozdíl hmotnosti před tréningem a po něm…
- Jakjak se stravujete?
- Co pijete?
+ 800 - 1000 ml každou 1 hodinu cvičení
+ 10 ml na každých 10 g bílkovin, které příjmem ve stravě
+ rozdíl v hmotnosti před tréninkem a po tréninku (př. 0,5kg -> 0,5l)
+ 150 – 200 ml za každou kávu
+ 100 ml za 10 ml alkoholu
+ 10 ml na kg při různých onemocněních (jako je například dna)
Nezapomínejte, že tento příjem tekutin se myslí v podobě čisté, neochucené vody, případně neslazených čajů. Určitě do tohoto nezapočítáváme kávu, alkohol, slazené nápoje a ovoce.
Minimální denní příjem tekutin je 0,5 litrů, pod který bychom neměli klesnout nikdy! Tak na to pamatujte! ;)
Na pitný režim se snadno zapomíná, proto je dobré mít po ruce vždy lahev s vodou. Nejenom, že si jí můžeme dát vedle sebe na stůl, aby nám připomněla „napij se“ ale jsou lehce omyvatelné a ekologické. Pár triků, jak na dodržování pitného režimu najdete zde.
Jaké je ovocné synonymum k podzimu? Jablko! Je to doslova poklad. Vůbec to nemusí být nudné ovoce, které jíte maximálně ve štrůdlu od babičky.
Jablka jsou skvělá také na dodržování pitného režimu, jsou z velké části tvořena vodou – obsah vody se pohybuje okolo 85 %.
Jablka jsou elixír mládí
Víte, že mýty spojují bohyně krásy a mládí s jablky? Třeba Afrodité dostala jablko jako důkaz, že je nejkrásnější. Jablka mládí chránila severská bohyně Idun. Jsou totiž plné vitamínů a antioxidantů.
Jablka:
- Obsahují vitamíny A, C a E,
- obsahují antioxidanty,
- obsahuje pektin, který čistí zažívací ústrojí,
- obsahují fosfor – ten zlepšuje paměť
- obsahují draslík, který napomáhá správné funkci ledvina svalů,
- chrání cévy,
- snižují riziko vzniku onemocnění srdce,
- stabilizují hladin cukru v krvi.
Když sníte jediné jablko, získáte až 10 % denní dávky vitamínu C. Díky obsahu antioxidantů se hodí jako přírodní detoxikační kúr. Flavonoidy se hodí k posílení imunity, což během sychraých rán nebude k zahození J
Babičky radili jíst jablka po jídle. To proto, že jablka očistní zuby od plaku. Jablka jezte se slupkou, ta totiž obsahuje vlákninu.
Jablka obsahují velmi málo cukru, takže si je bez výčitek dejte, i když držíte dietu. Podle britské studie snižují jablka riziko astmatu až o 32 %.
Dokonalé jablečné recepty
Pečené jablečné růžičky
Zkuste jednoduchý, ale dokonalý dezert. Tvarohovou náplň můžete nahradit i marmeládou nebo lze náplň těsta úplně vynechat. My ale máme nejraději právě tenhle recept s tvarohem.
Budete potřebovat:
- 5 jablek
- tvaroh
- třtinový cukr
- listové těsto
- skořici
- citron
- formu na muffiny
- máslo na vymazání formy
Návod:
Obrácený koláč
Obrácený koláč je populární ve francii, tady ho znají pod názvem Tarte Tatin.
Budete potřebovat:
- 6 jablek
- 50 g másla + trocha na vymazání formy
- 100 g cukru
- špetka skořice
- Listové těsto
- Kulatá dortová forma
Postup:
- Na pánvi rozpusťte máslo a přimíchejte cukr. Míchejte, dokud nevznikne karamel. Přisypte skořici.
- Jablka oloupejte, nakrájejte na měsíčky a obalte v karamelu.
- Vymažte formu máslem a vyložte jablky v několika vrstvách.
- Teď stačí vyválet silnější plát listového těsta a položit na jablka. Koláč se skutečně peče těstem vzhůru J
- Koláč se peče asi 20 minut na 180°C. Než koláč vyklopíte, nechte jej vychladnout asi 20 minut ve formě.
Hydratace je při studiu zásadní. Když bude vaše tělo žíznit, budete se hůře soustředit. Jenom, že studenti často zapomínají pít, ať už kvůli úkolu na, který zapomněli, nebo historkám z prázdnin.
Připravili jsme si pár tipů, jak dbát na pitný režim ve škole bez přeslazených limonád z automatu.
1. Hydratace není jen voda
Voda z ovoce se taky počítá. Vezměte si na svačinu ovoce nebo zeleninu plnou vody – třeba okurku, rajčata, meloun nebo kiwi.
Jaké ovoce si dát, poradí tabulka od STOB:
2. Přidejte si chuť
Přiznejme si, že obyčejná voda nám občas nechutná. Ale pít přeslazené limonády není to pravé. Ochuťte si vodu zdravě. Stačí přidat plátky ovoce do lahve s vodou.
Ovoce můžete libovolně střídat. V pondělí jahody s mátou, v úterý mandarinky a ve středu okurku.
3. Odnaučte se pít doslazované nápoje
Energetické nápoje, sportovní nápoje a dokonce i mnohé džusy jsou doslazované. Z dlouhodobého hlediska ale nesvědčí zdraví.
Mnohem lepší a v důsledku i levnější je koupit si odšťavňovač nebo kvalitní mixér a dělat si domácí ovocné nápoje. Pokud nejste vrcholový sportovec nebo body builder, tak speciální sportovní pití vůbec nepotřebujete.
4. Ucucávejte pití
Naučte se 100 krát denně trochu upít z lahve. Vypijete stejně, ne-li víc, když během svačiny do sebe kopnete celou PETku. Je to mnohem přirozenější.
5. Vyberte si hezkou lahvičku
Hezkou lahev si vystavíte na lavici mnohem raději. Nejhorší je, když se za pití stydíte. Vyberte si vkusnou lahev, kterou jim budou ostatní závidět.
Na MojeEQUA.cz najdete designové skleněné, trendy plastové i menší veselé lahvičky pro malé školály.
V srpnu nás prý čekají ještě nějaké ty horké dny, vezměte si k bazénu naše smoothie a pěknou knížku a užijte si poslední letní dny.
Melounouvo-malinové smoothie
Tohle ovocné combo osvěží i nabije vitamíny. Smoothie je krásné lehké, ovocné a díky chia také plné vlákniny.
Suroviny:
- Hrnek mrazeného melounu
- Hrnek mražených malin
- Hrnek mandlového mléka
- Čajová lžička chia semínek
Ovoce můžete použít i nezmrazené, ale pak nebude smoothie tak osvěžující ;) Ideálně ovoce nechte na chvíli zchladit. Nemusíte mít zmrzlé do posledního zrníčka.
Vše pečlivě rozmixujte.
Melounovo-čajová tříšť
Thein v kvalitním čaji má podobné účinky jako kofein. Můžete si pak tříšť dát jako odpolední nakopávač místo kávy.
Suroviny:
- 2 hrnky nakrájeného melounu
- 3 hrnky silného černého čaje
- 0,5 hrnku pomerančové šťávy
- 1 limetka
- třtinový cukr
Uvařte silný černý čaj. Nejlepší jsou čaje sypané, dodají tříšti intenzivnější chuť. Čaj oslaďte podle chuti, nechte vychladnout a zmrznout (skvělé jsou formičky na led). Zmrzlý čaj, meloun a pomerančovou šťávu rozmixujte na tříšť. Limetku použijte na ozdobu.
Na tyhle ledové drinky oceníte lahvičky, které chladí.
Navazujeme na úspěšný článek o super zdravých potravinách. Každý měsíc vám představíme nějakou sezónní potravinu, která svědčí našemu zdraví. Zázračným srpnovým ovocem je ostružina.
Ostružiník patří mezi růžovité keře, toliko k jeho trnům ;)
Existuje asi 30 poddruhů (jedním z nich je i maliník). V Británii existuje dokonce odvětví botaniky „batologie“, kterou zkoumá výhradně ostružiníky.
Proč jsou ostružiny zdravé?
Jme zvyklí jíst hlavně plody, ale dříve se používaly zejména listy ostružiníku. Pak ale vědci objevili antioxidační účinky bioflavonoidů obsažených v plodech. Právě díky antioxidačním účinkům je zařaďte do jídelníčku, až si budete příště plánovat detox.
Co všechno obsahují ostružiny:
- Vitamín C
- Fosfor
- Železo
- Hořčík
- Draslík
- Biflavonoidy
- Vlákninu (v pecičkách)
Ostružiny podporují imunitu a podporují regeneraci. Díky antioxidantům pomáhají chránit před volnými radikály, podle některých výzkumů mohou pomáhat v boji proti nádorům, mají detoxikační účinky a pozitivně ovlivňují játra.
Naopak není vhodné jíst čerstvé ostružiny, pokud trpíte žaludečními vředy. Čaj z listů pomáhá léčit průjmy a zažívací ústrojí. Na čaj se sbírají mladé lístky (od června do srpna) a suší se na suchém stinném místě.
Recept: Ostružinové víno
Udělejte si doma vynikající ovocné víno.
Potřebujete:
- 1 kg ostružin
- 1,25 kg cukru
- 2,5 l vody
- Vinné kvasnice
Postup:
Použijte jen zralé nenahnilé plody, zkažené ovoce, zkazí i víno.
- Svařte vodu s cukrem, nechte cukr rozpustit. Cukrový sirup nechte vychladnout.
- Ostružiny properte ve vodě a nasypte do demižonu nebo jiné dostatečně velké nádoby. Zalijte cukrovým sirupem. Přidejte trochu vinných kvasnic
- Převažte papírem či celofánem, který propícháte, aby do nádoby mohl vzduch.
- Nechte kvasit 6 týdnů. Poté přelijte víno přes plátýnko do lahví a zazátkujte. Nezapomeňte ochutnat svou první skleničku. Skladujte ve tmě a chladu, aby si víno udrželo hezkou barvu.
Také občas nevíte, co do té lahvičky? Vyzkoušejte některý z našich receptů letní drinky, které nezklamou. Užij si osvěžující léto!
Všechny recepty jsou bez alkoholu a trochu jiné, než jste zvyklí. Zkuste třeba mojito s ananasem nebo citronádu s tymiánem.
Tropical s kokosovým mlékem
Suroviny na 1 porci:
- Hrnek kokosového mléka
- 1 banán
- 1 mango
- Led
Pečlivě rozmixuj všechny ingredience a užívej si chuť exotiky.
Citronáda s tymiánem
Suroviny na 6 porcí:
- ½ hrnku cukru
- ½ hrnku vody
- 6 snítek čerstvého tymiánu
- ¾ hrnku citronové šťávy nebo kvalitního džusu
- 3 hrnky sody
- V menší pánvi rozpusťte cukr ve vodě. Přidejte tymián a přiveďte k varu.
- Nechte vařit, dokud se cukr nerozpustí (bude trvat asi 3 minuty). Nechte vychladnout a vyndejte tymián.
- Ve džbánku smíchejte citronovou šťávu a studený sirup. Přidejte sodu. Servírujte s ledem ;)
Ananasové mojito
Suroviny na 1 porci:
- 5 plátků ananasu (širokých asi 5 cm)
- 5 lístků čerstvé máty
- Šťáva z ½ poloviny limetky
- ½ hrnku hroznové šťávy
- ½ hrnku sody
- Několik kostek ledu
- Plátky limetky na ozdobu
- V menší misce rozmačkejte ananas nakrájený na kousky. Přidejte lístky máty a znovu rozmačkejte s ananasovou drtí, aby máta uvolnila chuť. Případně můžete ananas i rozmixovat.
- Dostatečně jemnou směs dejte do džbánku. Přidejte hroznovou a limetkovou šťávu a sodu. Pokud se vám zdá mojito moc kyselé, můžete ho dosladit.
- Tip: Vyrobte si domácí hroznou šťávu. Stačí rozmixovat 1 hrnek hroznového vína a ¼ hrnku vody. Zmíněné množství stačí na ½ hrnku džusu do receptu. Džus ještě přelijte přes jemné sítko.
Poprvé přihlašujeme MojeEQUA.cz do soutěže ShopRoku 2016, ve které zákazníci vybírají nejkvalitnější, nejpopulárnější a nejzajímavější e-shopy českého internetu.
Soutěž organizuje Heureka již od roku 2009. Slavnostní vyhlášení proběhne v březnu 2017. Pomozte nám zvítězit, hlasujte pro nás v anketě.
Stát se to může každému z nás. Víkendová nevinná sklenička se změní ve vinnou. A jídlo? Všude samé nástrahy, cukroví, řízky, jednohubky. Kašlete na to teď jako já, a pak máte výčitky? Tak právě pro nás všechny mám pár tipů, jak se po takových víkendech opět postavit na nohy v plné síle :)
Čekají nás dva víkendy, které budou náročné nejen po psychické stránce, ale i té fyzické. A ty výčitky potom? No dobře, ne každý je bude mít :) Ale každý se budeme chtít vrátit dopracovního procesu v plné síle nebo aspoň v tom relativně schopném stavu.
Pít a jíst ve velkém množství není nikdy dobré a jak to udělat, aby nás to nepohltilo?
Za prvé, zde jsou některé věci, kterým bychom se měli vyhnout:
- Přeskakování jídel: Vím, že to vypadá jako dobré řešení, když jsme strávili celý víkend obžerstvím, ale pravdou je opak. Přeskakování jídel akorát mate vaše tělo a dokonce to může zpomalit váš metabolismus a aktivovat stresové hormony. A víte víte moc dobře, co to znamená. Více tuku!
- Očistné šťávy: Tyto očistné kúry mají veliký boom, slibují detox, rychlejší detox po akci a vše bez následků, kromě těch dobrých, které slibují jako modré z nebe. Ale vězte jednu důležitou informaci. Vaše tělo má již vestavěný detox těla, a to nemůže fungovat rychleji, než už je! Vaše játra mají vše pod kontrolou! Jedinou podporou je voda, která urychluje látkovou výměnu.
A teď, na co bychom měli myslet:
1. Pít vodu
První věc, kterou bychom ráno po probuzení měli udělat. Přidejte trochu citrónu, pokud chcete mít lepší chuť nápoje nebo stimulovat trávení. Ujistěte se, že pijete více vody během dne, protože příjem soli a cukru o víkendu byl pravděpodobně nemalý a naše tělo je nyní velmi dehydratované . A jak si budeme jistí, že budeme pít dosatetčně během celého dne? Mně pomáhá mít při ruce moji EQUA. Každé ráno, ať už je to po náročném víkendu či nikoli, mám 1 l EQUA Mismatch se zeleným čajem nebo vodou, kterou musím vypít do oběda. A popravdě říkám, že je to sakra znát ten litr za dopoledne!
2. Dát si snídani
Snídaně - základ dne, po náročném víkendu platí několikanásobně! A viz. výše, ať vás nenapadne ji vynechat! Na nohy vás postaví zdravá a vydatná snídaně bohatá na bílkoviny a vlákninu. Dejte si vejce, přidejte zelenina např. špenát nebo kapustu a hrnek zeleného čaje. Ovšem ani kretaivitě se nemusíte bránit a promylset snídani více do detailů :)
3. Cvičení
Můžeme být v pokušení přeskočit tréninky na pár dní, alespoň dokud se nebudeme cítít jako my, ale opak je pravdou a potřebujeme se dostat zpátky do předvíkendové formy. Čím déle budete čekat, tím hůře to pak půjde, zde platí ta neúprostná přímá úměra :) A není nic lepšího, než to všechno vypotit třeba nějakou zábavnou studiovkou.
4. Inteligentní oběd
Pokusme se do sebe dostat nějaké bílkoviny a listovou zeleninu. Naopak bychom se měli držet dále od rafinovaných sacharidů, už takhle máme pěkne rozházenou ladinu cukru v krvi po víkendu. Teď je potřeba to všechno srovnat! Proteiny nám pomůžou obnovit a srovnat zdroje energie a antioxidanty a draslík z listové zeleniny nám pomůžou se cítít lépe.
Přidejme i trochu vlákniny: po prohýřeném víkendu je vláknina náš kamarád. Jezme ovoce, zeleninu a komplexní sacharidy, jako je hnědá rýže, sladké brambory a quiona. Vláknina nám pomůže udržet si pocit sytosti mezi jídly a dostat trávení zpět do správného chodu.
A mějte na paměti, jsme jenom lidi a ty nejsou neomylní. Každý si občas nebo časteji zhřešíme, ale když víme, jak se dostat zpátky do běžného chodu, tak proč čas od času si nedopřát :)
Zvláště teď o svátchích!
Krásné svátky přeji, Luckiss.
Vánoce jsou tradičně doba, kdy všichni hřešíme na zdravé návyky a ládujeme se cukrovím ve velkém. Jak to dopadá, víme – po Novém roce se děsíme pohledu na váhu a dáváme si bláznivá předsevzetí. Co to letos udělat jinak? Připravili jsme pro vás recepty na zdravé varianty tradičního cukroví, které můžete mlsat bez výčitek.
Nejhorší na Vánočním cukroví jsou kvanta mouky a cukru. Jen tím, že nahradíte bílý cukr přírodními sladidly – třeba javorovým sirupem – uděláte něco pro své zdraví. Místo bílé pšeničné mouky letos do cukroví přidejte celozrnnou pohankovou či špaldovou.
Pokud hledáte inspiraci, hledejte staročeské recepty. Často bývají mnohem zdravější.
Linecké cukroví
- 125 g másla
- 50 g pohankové mouky
- 2 žloutky
- 90 g cukru
- Lžíce vanilkové cukru (zkuste si vyrobit domácí)
- Kůra z 1 citronu
Smíchejte všechny ingredience do hladkého těsta. Jde to snadno, tukové těsto je potřeba velmi pečlivě zpracovat. Nechte těsto přes noc odležet v lednici.
Vyválejte plát vysoký asi 3 mm a vykrajujte tvary. Linecké se samozřejmě musí slepit marmeládou, ideální jsou bio jamy s velkým podílem ovoce. Pečte asi 10 minut na 175°C.
Kokosové raffaello
- 200g jáhel
- 90g másla
- 3 lžíce medu
- 250 g strouhaného kokosu
- Loupané mandle
Jáhly spařte horou vodu a dejte je vařit. Jáhly rozvařte a nechte vyhladnout. Výslednou kaši smíchejte s rozpuštěným máslem, medem a zahustěte kokosem tak, aby se z hmoty daly dělat kuličky, které budou držet tvar. Část kokosu si nechte na obalování.
Mandly obalte v jáhlové hmotě a v kokosu. Hmota by měla vyjít odhadem na 40 kuliček.
Celozrnné perníčky
- 400 g celozrnné žitné mouky
- 7 lžic třtinového cukru
- 4 lžíce medu
- 1 vrchovatá lžíce másla
- 3 celá vejce
- 1 prášek do pečiva
- Koření: skořice, badyán, kardamon, anýz, hřebíček, zázvor, vanilka (směs si můžete namíchat sami nebo koupit připravenou)
- Kůra z 1 citronu
Opět vypracujete hladké těsto a necháte přes noc odležet. Vyválejte plát vysoký asi 0,5 cm a vykrajujte oblíbené tvary. Perníčky potřesete bílkem, budou krásně lesklé a už je nemusíte zdobit. Podobně lze navrch perníčku vtlačit oříšek a vyhnout se cukrové polevě. Perníčky pečte asi 7-10 minut na 175°C.
Vím, že začal podzim, nebo že se blíží Vánoce a plavková sezóna je ta tam, ale dostal se mi do ruky tento článek, který vám předložím, a bude mě velmi zajímat váš názor. Osobně s něčím souhlasím a nějaké té chyby se sem tam dopustím i já. Ale víte jak, nikdo není dokonalý a ne všemu se dá odolat :)
Hubnutí nebo udržovací řežim, pokud nemáte geny jako Heidi Klum nebo Adriana Lima, je nekončící boj. Bez ohledu na to, jak moc se snažíme, naše "magické číslo" zůstává mimo dosah. Ale nebojte, odpověď může být až neuvěřitelně jednoduchá. Odborníci na výživu, Stephanie Clarke, Willow Jarosh, a Mitzi Dulan, odhalí největší chyby, která nás můžou dělit od vytouženého čísla na váze.
Jsou to prý časté chyby a řešení není zas tak složité. Několik málo změn v našich zvycích a prý uvidíme rozdíl, tak jsme na to zvědavá, jdeme na to?
1. chyba: Neplánujete dopředu
Když hlad udeří, chceme být připraveni. Pokud nejsme připraveni a ty krabičky jsme zapomněli či byli líní si je připravit, tak je mnohem pravděpodobnější, že sáhneme po něčem snadném a to bývá nezdravé. Chce to opravdu si sednout a naplánovat jídlo na další týden. Poté vyrazit do obchodu a dle seznamu nakoupit. Po příchodu domů, pak si připravit nejvíce, co půjde. Ujistěte se, že máte dostatek krabiček.
Ano, zdá se to jako hodně práce, ale představte si, kolik času a hlavně kalorií poté ušetříte!
2. chybu:Neudržíte režim kvůli okolí
Pokud jste někdy zažili pocit, že vaši přátelé nebo rodina vám sabotují snažení, místo toho, aby vám pomohli a vy je chtěli vystřihnout ze života, tak je naopak zasvěťte do svého plánu shodit pár cm v pase. Místo brunche nebo vydatného nedělního oběda, vyrazte na procházku nebo výlet a poproste je, aby byli tolerantní. A procházka skvěle očistí tělo i mysl a můžete zažít i dobrodružství. A zážitky se počítají :)
3. chyba: Jíte mnoho nebo naopak málo bílkovin
Přestože nízkosacharidové nebo proteinové diety jsou účinné, nejsou dlouhodobě udržitelné, říká Jarosh. Vynechané složky potravin vám budou chybět při životně důležitých funkcí organismu. Tyto živiny se nachází v ovoci, zelenině, obilovinách, fazolích, ořechách a semínkách. Jarosh vysvětluje, že tyto potraviny vám pomůžou udržet bakterie ve střevech v rovnováze a díky tomu se budete cítit mnohem lépe a spokojeni. Je tu však jemná rovnováha. Na druhé straně při přijímání většího množství bílkovin též můžete přibývat na váze. Je to o rovnováze. Správně by každé jídlo mělo obsahovat i porci bílkovin, jen díky tomu budou vaše svaly a organismus kompletně pracovat správně, ať už budujete svalovou hmotu nebo hubnete, tvrdí Dulan.
Tento článek píšu na trenérském semináři v Nymburce, kde nám bylo kladeno na srdce, aby naši svěřenci jedli pravidelně a v každém jídle měli část bílkovin. Díky tomu organismus během zátěže pracuje správně a energie není čerpána ze svalů. Takže na tom asi opravdu něco bude. Slovo odborníka by nemělo zapadnout mezi babské řeči.
4.chyba Jídlo kompenzujete cvičením
Dlouhé hodiny běhání, anebo trávení většiny volného času v posilovně, není volnou vstupenku k tomu jíst, co chcete. Tento postoj podporuje nezdravý vztah k jídlu a to může vést k nárůstu váhy. I když by se mohlo zdát, že spálíte více, než sníte, tak za 30 minut běhu spálíte pouze 250 kcal. Když nepočítáme rychlý běh až sprint, ale kdo vydrží ve sprintu půl hodiny, že?
Opravdu chcete zabít veškeré úsilí špatným výběrem potravin? Cvičení by mělo doplňovat jídelníček, ne běhat proto, že jídelníček je špatný.
5. chyba: Přeskakujete večeři kvůli skleničce něčeho dobrého
Tohle opravdu není dobrý plán při hubnutí. Jarosh říká: „Pít na lačný žaludek může vést k rychlejší intoxikaci.“ I když jste měli v plánu si dát pouze pár skleniček, samozřejmě toho nejmíň škodlivého a nejvíc zdravého, tak stejně to bude mít větší vliv, než si uvědomujete. Jakmile máte i tu trošku pod kůží, tím hůře odoláte těm pár oříškům nebo chipsům před vámi. Dokonce, i když se vám podaří ušetřit těch pár kalorií tím, že vynecháte večeři, akorát tělo okradete o živiny a jen uděláte nepořádek v krvi a hladina cukru v krvi je na top horské dráze. A hned jsou tu ty nálady, které nesnášíme, únava, podrážděnost, hlad a akorát nás honí mlsná.
Řešení? Jedna sklenička a po zbytek večera pít vodu. Za mě super řešení, o to víc si tu jednu skleničku vychutnáte.
6. chyb: Zakázali jste si cukrovinky
Zanevřít na všechny vaše oblíbené pochoutky může být smrtonosnou pastí, ne doslova samozřejmě. Říkat absolutní NE všem těm laskominám, které milujete, může vést do té černé díry, demotivace. Abychom zůstali motivovaní, e zdravé dopřát si denně toho špatného cukru, v množství 150-200 kalorií denně, ne více. Tím získáme pocit, že se oddáváme tomu špatnému, ale ve zdravé míře.
Tenhle tip se mi líbí a zařazuji do svého jídelníčku. Na semináři to bylo víc, ups, u jednoho zákusku jsem nezůstala, ale tak člověk musí udržet mozek ve vysokých otáčkách celý den, že jo :D
7. chyba: Máte cheat dny
"Jeden cheat den může zmařit všechnu práci, kterou jste vynaložili na ten -cm v pase za týden." říká Jarosh. Pokud budete trávit celý den pojídáním všeho možného, c jste si za týden nemohli dopřát, tak vás to k cílům neposune. Místo přejídání po celý cheat day zvolte mírnější verzi v podobně jednoho přiměřeného jídla.
8. chyba: Nesledujete se
Vědět, kolik kalorií jste spořádali je náročné, ale je to klíč k ubývání na váze. Jedním z nejlepších způsobů, jak zůstat v obraze je potravinový deník. Můžete psát informace do diáře, nebo speciálního bloku či si stáhnout apku do svého smartphonu. Ať tak či onak, ujistěte se, že udržíte přehled o každém soustu, které pozřete. S vědomím, že vidíte, kolik a čeho jste snědli, snáz se udržíte v procesu hubnutí.
9. chyba: Jíte "dietní" potraviny
Potraviny označené jako "bez tuku" se můžou zdát jako dobrý nápad, ale ve skutečnosti není. Naopak jsou často naloženy chemickými látkami a přidanou solí a cukrem, aby měly lepší chuť. Existuje spousta studií a určitě jste o těchto potravinách slyšeli snad už ze všech stran, ale opakování matka moudrosti jest. Když budete jíst tyto “dietní“ potraviny, nebude ani vaše tělo, ani vy, spokojení. Držme se radši čerstvých a plnohodnotných surovin, ovoce a zeleniny, libových bílkovin a mléčných výrobků. Tělo nám poděkuje dobrou náladou a hubnutí při lepší náladě jde mnohém snáz.
Není se zač stydět, já osobně dělala minimálně půlku těchto chyb. Jak jste na tom vy? Také se šidíte nebo přeskakujete večeři kvůli party? Podělte se o ně a navzájem se podpořme, přece jen advent je za dveřmi :D
Takže sklenička vína a jedna lahev vody, která to bude, je jen už na vás, vyberte si zde a nebo zde.
Přeji krásný předadventní týden.
Luckiss
Zasáhl vás už podzimní splín? Nebo dohonila deprese z brzké tmy? Co vás ale určitě dostane ze splínu a zároveň zahřeje, je Chai čaj, což je tradiční indický nápoj z černého čaje, mléka a koření. <
Má netradiční chuť a bylo klinicky prokázáno, že vůně skořice snižuje podrážděnost, zatímco Chai stabilizuje hladinu cukru v krvi, a navodí klidnější a uvolněnější stav těla a mysli a skvěle zahřeje. Obzvlášť v těchto chladných, lezavých dnech, kdy chlad zaleze i pod zastrčenou spodní košilku :D Ano, nosím košilky, kvůli zádům a ledvinám, lekce z mládí byla řádná. A až si budete chtít připravit Chai, tak řada obchodů ho nabízí již připravený v sáčcích, avšak domácí přípravu nic nepřekoná.
Chai čaj je vhodný pro všechny milovníky čajů, i pro ty nejmenší – obsah kofeinu je totiž zanedbatelný. Pokud jej budete pít neslazený, nabízí se jako vhodná varianta pro pitný režim i při dietě. Tak co, jdete do toho se mnou?
Co budeme pro přípravu potřebovat?
Základem Chai čaje je černý čaj. A rozhodně platí, že mnohem lepší je sypaný než porcovaný v sáčcích. Druhou nezbytnou přísadou je mléko. Nejlepší je polotučné, ale ani plnotučným nic nezkazíme. A typickou chuť tohoto orientálního nápoje dokresluje směs koření, z níž hraje prim kardamon.
Přísady:
- 5 tobolek kardamonu
- 7 lžiček černého čaje
- 5 ks hřebíčku
- 1 ks celé skořice
- 1 ks vanilkového lusku
- 1 lžička zázvoru (lepší je čerstvý, najemno nakrájený)
- 1 lžička anýzu
- 1 litr vody
- 3/4 litru mléka
- cukr či med na oslazení
Příprava:
Vlastní příprava je velice jednoduchá. Do hrnce nalijeme všechnu vodu a přidáme všechno koření. Jakmile se začne voda vařit, přidáme čajové lístky a celé povaříme. Nakonec plamen stáhneme a pomalu lijeme mléko. Hotový Chai čaj necháme ještě několik minut odležet. A nakonec nápoj scedíme a podáváme v šálcích.
Podávat jej můžeme samotný jako hlavní hřeb večera nebo k zákuskům či moučníkům. A když si ho uděláte více, jako já do foroty, můžete ho také nosit do práce třeba ve skleněné EQUA lahvi.
Stay hydrated and happy!
Podzim udeřil v plné síle a nevím, jak vy, ale začínám tu lezavost a sychravost pociťovat i na náladě. Jsou různé možnosti, jak si zvednout náladu, od cvičení, relaxu až po dovolenou. Ale co když musíme chodit do práce nebo školy a nezbývá čas? Zkuste těchto 6 nápojů, které vám zvednou náladu nebo aspoň zahřejí ;)
Tyto reálné, přirozené a zdravé zvedače nálady vám zaženou negativní nálady ta tam. Ať už chcete vyčistit svou mysl, uklidnit obavy nebo se naopak zaměřit na velké osobní projekty, zkuste přidat těchto 6 lahodných nápojů do svého pitnéhop režimu ;)
1) Roztržitost? Zkuste teplou vodu s citronem!
Voda opět zavodní váš mozek, a vy se budete moci soustředit. Navíc vůně citrónu zvyšuje úroveň koncentrace, což prokázala klinická studie. Nemluvě o tom, že teplá voda a citron jsou skvělý pro detox těla. Tak hurá pro skleničku s citrónem a do práce!
2) Únava? Zažeňte ji zeleným čajem!
Zelený čaj může stimulovat určité mozkové vlny stejně dobře jako meditace. To vám pomůže překlenout celou pracovní domu aniž byste museli do sebe nakopat x šálků kávy. Zelený čaj je navíc bohatý na aminokyseliny, antioxidanty další látky, které napomáhají matebolismu. Takže dva v jednom, schopnost pracovat a ještě podpoříme metabolismus J
3) Problémy s úzkostí? Zkuste heřmánek!
Tento lahodný čaj známý již po staletí slouží k zahnání úzkosti, podrážděnosti a stresu. A kdy jindy si udělat heřmánkový čaj než teď, kdy podzim udeřil plnou silou. A podzim ani úzkost si na vás nepřijde.
4) Přišel na vás splín? Zkuste řecký jogurt nebo kefír!
V řeckém jogurtu se nachází protein, který skutečně může zahnat smutné nálady. Probiotika, která obsahují řecký jogurt a kefír, mají neuvěřitelný vliv na náladu. Dokonce výzkum naznačuje, že probiotika mohou sloužit k léčbě deprese. Takže až budete dělat svůj oblíbený koktejl, přidejte jednu z těchto úžasných složek pro zlepšení nálady.
5) Nemůžete spát? A co tahle třešňový džus?
Bylo prokázáno ve studiích, že doba spánku se prodloužila o krásných 90 minut. To je více než hodina extra spánku! Je to proto, že třešňový džus obsahuje vysoké množství melatoninu (spánkového hormonu) a aminokyseliny, které mají vliv na váš spánek. Dvě sklenice lahodného džusu denně pro delší spánek za to stojí, co myslíte?
6) Býváte podráždění a nepříjemní? Zkuste skořicový Chai!
Chai čaj je tak chutný, jak jen může díky uklidňujícímu koření být. Skořicové Chai je tou nejlepší volbou pro zmírnění frustrace. Bylo klinicky prokázáno, že vůně skořice snižuje podrážděnost, zatímco Chai stabilizuje hladinu cukru v krvi, a navodí klidnější a uvolněnější stav těla a mysli.
Jsou to pouze tipy a osobně nemám všechny vyzkoušené, ale na skořicové Chai se chystám a podělím se o recept a dojmy. Není nad to mít sebou přírodní povzbuzovače nálady, a lahve EQUA vydrží i horké nápoje ;)
Vyberte si tu svou a dodržujte pitný režim stylově a s dobrou náladou!
Podělte se o své způsoby, jak si zvedáte náladu vy?
Tuk býval postrachem světa stravy stejně jako sacharidy. Osvěta naštěstí dorazila i k nám a odborníci na výživu doporučují konzumaci zdravých tuků a sacharidů. Jak to ale udělat, aby nás sacharidy nepodrazily?
Čím více low fat, čím více odtučněné, čím více light, tím více se tyto potraviny nakupovaly. Naštěstí osvěta ve světě fitness došla i k nám a odborníci na výživu podporují spotřebu tuků, zdravých tuků.
Následně sacharidy, které kdysi dostaly také špatnou nálepku, zažívají stejné oživení. Ale hra se sacharidy je stále poměrně složitá. Můj vztah se sacharidy sice netrvá dlouho, ale když jsem je nepodváděla s jednoduchými cukry, byly mi užitečné, a svaly se pomalu začaly rýsovat. Každá nevěra něco stojí, mě stála 4 kg nahoru, takže teď obnovuji důvěru, a buduji opět zdravý vztah se sacharidy.
Ráda se s vámi podělím o pár tipů, jak si takový vztah vybudovat, aby byl prospěšný pro oba. WIN – WIN.
Zaslužte si sacharidy.
Kolik sacharidů můžete přijmout, se odvíjí od toho, jak moc cvičíte a kolik svalové hmoty chcete nabrat. Dále hraje roli citlivost na inzulín a procento tělesného tuku, kterého chcete dosáhnout.
Když to vezmeme do extrému, tak při mé výšce 163 cm, váze 56 kg a 19 % tuku, a chtěla bych se dostat na 54 kg a 12 – 14 % tuku, tak mé sacharidy ke svačině dva rýžové chleby, oběd 70 g rýže v tréninkový den a mimo 50 g, svačina s večeří cca 200 – 300 g zeleniny. Nezdá se, ale i zelenina obsahuje sacharidy. Zbytek jsou tuky a bílkoviny, tohle není kompletní jídelníček, ale pouze přijaté sacharidy :)
Vyžadujte kvalitu.
Jíst sladké koblihy, donuty a jim podobné sladké nevěrníky, které mají téměř nulovou výživovou hodnotu, mohou vaše tělo poškodit jako celek. Mohou vám způsobit dokonce tzv. tiché záněty v těle a zbavit ho zdravých živin. Dopřejte svému tělu zinek, magnesium a thiamin a zažeňte pro vás špatné sacharidy. Začátky jsou těžké, každý zvládá detox od cukru jinak, ale musím říct, stojí to za to, když vydržíte!
Přemýšlejte svaly.
Vybudovat svaly, krásné bicepsy a tricepsy, o hýždích a stehnech nemluvě, není vůbec snadné bez příjmu kvalitních sacharidů. Nízkosacharidové diety mohou vaše úsilí za vysněnou postavou zmařit hned v několika oblastech. Tou nejdůležitější je pravidelný a kvalitní spánek, alespoň 7 hodin. Právě během spánku, kdy má tělo klid, můžou probíhat všechny procesy, zejména ty metabolické. Tak mu dopřejme tu možnost, ono se nám pak odmění. A za mě jaké sacharidy? Rýží, kukuřicí, občas bramborami nebo hráškem, nic nezkazíte, a zelenina je samozřejmostí :)
Závěrem lehké shrnutí. Když budete dodávat tělu správné zdroje makroživin (sacharidy, tuky, bílkoviny), stane se z vás zvíře v posilovně a stabilizujete hladiny hormonů v těle. Dodržování stravy, která respektuje všechny tři složky a neomezuje tuky nebo sacharidy, je tím nejlepším způsobem, jak dosáhnout svých cílů.
Je to o poměru a množství přijaté stravy. A pravidelném pitném režimu. Při hubnutí bychom měli vypít 2 -3 litry vody denně! Osobně si BCAA připravuji do EQUA Black Edition a vodu nosím v Active Berry, v jaké budete mít vodu vy, nechám na vás ;) Stačí si jen vybrat.
Jaký máte vztah se sacharidy, vy?
Každý, kdo cvičí a je v rýsovačce nebo se snaží shodit nějaké to kilo pro sebe, zná hlad. A je to strašný pocit.
Pro mě je už horší snad jen chuť na sladké. A je pouze už jen pár věcí horších než hlad. A ten pocit, když máte prázdný žaludek, vyvolává hněv. A co pak naše chování, jsme nepříjemní a občas i zbytečně vznětliví a podráždění na naše okolí. Bohužel je to iracionální chování vyvolané hladem, diskomfortem našeho těla. Než příště vynecháme jídlo a připravíme peklo nejen pro naše okolí, čtěte dál.
1. Naše tělo vyčerpá glukózu.
Přibližně po 6 hodinách bez příjmu potravy, naše tělo vyčerpá glukózu. Glukóza dodává tělu energii, která se tvoří, když naše tělo zpracovává jídlo. Tuto energii potřebuje primárně náš mozek, aby správně fungoval. Bez této energie se budeme cítit pomalí a ano, hladoví.
2. Naše tělo uvolňuje nežádoucí hormony.
Vzhledem k tomu, že tělu chybí glukóza, tak tělo přepne do úsporného režimu. Tato stopka těla vyšle signál do mozku, aby tělo začalo produkovat hormony regulující glukózu. Tyto hormony jsou označovány “fight or flight“ neboli adrenalin a noradrenalin, které můžou způsobovat i úzkost a nejistotu.
3. Tělo přestane produkovat další živiny.
Glukóza není jediná, kterou naše tělo získává z potravy. Jídlo nám poskytuje spoustu živin, jako zdravé tuky a aminokyseliny. Pokud jsou přítomny v krevním řečišti, naše tělo funguje správně a má energii. V opačném případě tělo křičí: „Dej mi najíst!“, tak ho poslouchejme J
4. Naše tělo začne ukládat tuk.
Pokud nebudeme jíst v pravidelných intervalech, bude si naše tělo myslet, že hladoví. A aby mělo zásoby na horší časy, tak začne ukládat tuk. Je lepší pravidelná strava nebo mít uložený zásoby na horší časy?
5. Svaly se stanou zdrojem energie.
Při setrvání ve stavu hladovění a cvičení si můžete myslet, že budete hubnout, protože endorfiny vyprodukované během cvičení vás v tom jen usvědčí. Ano zhubnete, ale svaly. Tělo nemá totiž zdroj energie, tak sáhne do bílkovinného zdroje, kterým jsou svaly, a nikoli do tukových zásob. Opticky možná budete hubenější, ale fyzicky nebudete mít svaly, ale tuk.
A nikdo z nás přece nechce mít neforemnou postavu ;)
Máte zkušenosti s hladověním nebo znáte tato fakta a jíte pravidelně? A Jak jste na tom s rychlým občerstvením a pitným režimem?
Zvlášť teď v létě je to těžké, všude samé nástrahy. Ráda bych vám zpříjemnila léto, takže můžete využít slevu 10% po celé léto na naše lahve na vodu EQUA ;)
leto-bez-zizne
Krásný den přeji a léto bez žízně!
Myslím, že tyto výrazy ani nemusím překládat a všichni víme, oč jde. A každý, kdo chce do formy, se jim vyhýbá, jak čert kříže. Ale...
Příliš mnoho dobrých věcí najednou je špatně. Ohledně zdraví a cvičení to platí též, chceme dělat všechno a správně, abychom dosáhli svých vysněných cílů, co nejrychleji, ale bohužel má to opačný důsledek. Nejen, že to vaše snažení může zpomalit, ale dokonce i zastavit a dostaví se syndrom vyhoření a pocit selhání.
Je to něco, s čím se můžeme setkat u lidí v tréninku, kteří mají daný deadline. Ať už jde o fitness soutěž, svatbu nebo letní sezónu a dovolené. Přetěžovat se v tréninku (intenzita či četnost) a snížení denního příjmu pod zdravou hranici, je nejlepší způsob, jak to dělat špatně.
Rest days
Trénink, zvláště pokud je velmi intenzivní, stresuje tělo. Silový trénink narušuje svalová vlákna, kardio zvyšuje nároky na srdce a plíce pracují přes běžnou kapacitu. Když je trénink vs. odpočinek v rovnováze je to v pořádku a tělo se zregeneruje. Pokud nemáte dostatek odpočinku, je to cesta zpátky. Pamatujte, tělo se rozvíjí, když odpočíváte po tréninku, ne během něj!
Příliš mnoho tréninku zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu v krvi, který může mít až katastrofické účinky, je katabolický a bere vám ty těžce nabrané svaly. Dále pak způsobuje ukládání tuku a rozhodí vám spánkový cyklus.
V případ, že si dáváte rádi do těla a nakládáte si dost a dost, nebojte se občas zařadit lehčí trénink, nižší intenzity. Ne každý trénink vás musí odrovnat.
A nebojte si vzít i den dva volno. Zjistíte, že se vrátíte silnější a s větší chutí.
Cheat meals
Bez jídla to nejde. Má na naše tělo obrovský vliv a na jeho složení též. Pokud se snažíte zhubnout, můžete si myslet, že čím nižší kalorický příjem, tím lépe. Pak půjde váha dolů, je to tak? Omyl.
Dlouhodobé nízkokalorické diety zpomalují metabolismus. Tělo si uvědomí, že má k dispozici pouze určitý zdroj energie a přepne do úsporného režimu. Energii pak bere buď ze svalů, nebo zpomalí regeneraci buněk. Oba způsoby vám k vytoužené postavě nepomůžou.
Diety vám také můžou nadělat neplechu s hladinou leptinu v krvi. Leptin je hormon, který reguluje rychlost metabolismus. Čím déle je vaše tělo v kalorickém deficitu, tím nižší hladina leptinu je, a tím víc se zpomaluje metabolismus.
Abyste zajistili, že hladina leptinu zůstane ve zdravém rozmezí, je čas od času (jednou týdně) dobré dát si tzv. cheat meal, které obsahuje až dvojnásobek kalorií, než běžné jídlo. Kulturisté i fitness nadšenci si také občas dopřejí menší prohřešek a nazývají ho refeed day. A to i tehdy, když se připravují na soutěž nebo focení.
Máte obavy, že jeden prohřešek vás vykolejí z jídelního režimu? Pamatujte, že jedno špatné jídlo nezmůže nic proti všem těm zdravým jídlům. Stejně jako jedno zdravé jídlo nezmůže nic proti tomu, když jíte většinou nezdravě.
Chill Out
Všechen psychický stres, který máte během cesty ke svým vytouženým cílům, má veliký vliv na vaše emocionální zdraví. Načerpejte nové síly procházkou, přečtěte si knihu, podívejte se na film. Máte rádi jógu? Výborně!
A co taková sklenička vína? Můj fitness trenér mi povolil jednu skleničku prosecca denně a to i v rýsovačce, takže smělě do toho :)
Vše je ovšem podmíněné pravidelným pitným režimem a ten se nejlépe dodržuje z pěkné lahve na pití EQUA, tak si vyber tu svou a nenech tělo v létě, aby mělo žízeň ;)
Stay hydrated!
Mnozí z nás dělají šílené, až absurdní věci a kotrmelce, abychom shodili nějaké to kilo dolů. Rychlé výsledky jsou lákavé a ještě lépe s minimálním úsilím. Ale pouze soustavná a rozumná práce má déle trvající výsledky. A než se nadějete, tak výsledky se dostaví a radost je ohromná.
Rozhodli jste se pro druhou variantu? Rozumné rozhodnutí.
A pokud hledáte zdravý způsob, jak zhubnout, tak přestaňte dělat 5 následujících věcí:
1. Žádné jídlo po 7 hodině večerní
Všichni jsme to slyšeli. Chcete-li zhubnout, nejezte po 6/7/8 hodině večer. Po pravdě řečeno, není to úplně nutné. Pokud si hlídáte kalorický příjem, tak není problém si večer dát malé občerstvení, ale ve zdravé formě a snadno stavitelné. Osobně preferuji třeba sýr s ananasem nebo acidofilní mléko.
2. Deprivace
Někteří lidé vystřihnout sacharidy, jiní se vzdají tuku. Seznam potravin, o kterých si lidé myslí, když je vystřihnou, je opravdu dlouhý, ale hlavně úplně zbytečný. Vzdát se celých skupin potravin je dlouhodobě neudržitelné. Pokud jste se vzdali třeba cukru, je velmi pravděpodobné, že za nějakou dobu ztratíte kontrolu a sníte plný talíř těstovin. Druhým problémem je, že když začnete danou potravinu opět jíst, váhový úbytek si k vám najde cestu zpět. Dostávání se do formy holt vyžaduje pevnou vůli.
3. Dieta s nízkým obsahem tuku
Radikální snížení tuku byl trend v 90. letech. Většina potravin, která byla označována jako light a s nízkým obsahem tuku, tak jsou ve skutečnosti absolutní bombou. Aby tyto potraviny, zbavené tuku, chutnaly, jsou buď doslazovány umělými sladidly, nebo dochucovány jinými chemickými látkami. A v reálu sníte tolik cukru, až se divíte, že nehubnete, ba dokonce přibýváte na váze.
Dnes už víme, že určité tuky jsou zdravé a nezbytné pro správnou funkci mnoha chemických procesů v našem těle. Tuky, které jsou obsažené v avokádu, rybách nebo oříškách můžou dokonce zvýšit metabolismus a pomoci v boji s podkožním tukem, který je nejznatelnější v oblasti břicha. Dalším jejich benefitem je pocit sytosti během dne, takže nesníme tak velké porce jídla
4. Vynechávání jídel.
Úbytek na váze vyžaduje deficit kalorií. Přiznám se, že jsem to kdysi taky dělala. Zvlášť po prohýřené noci mi bylo líto do sebe ráno cpát další kalorie, když předešlý večer jich bylo až až. Na první pohled to matematicky dává smysl, vynechám jídlo, mám deficit x kalorií a ty teď zhubnu. Ale tělo, když hladoví, zpomalí metabolismus a říká si o větší porce zejména těch nezdravých jídel. A navíc nebudete mít dostatek energie na váš plánovaný trénink a nikdo nechceme vynechat trénink z důvodu, že jsme se najedli málo či vůbec nenajedli.
Nejlepším způsobem, jak snížit kalorický příjem je přijetí zdravé stravy a hledání náhražek za vaše oblíbené potraviny. Je také moudré zvolit spíše potraviny s nižším kalorickým obsahem plné vlákniny a bílkovin.
5. Cvičení stačí
Ne-e, nestačí. Jedna z mnoha dalších chyb, které jsem se i já dopouštěla. Výsledkem byla únava, věčný hlad a žádný úbytek tuku, a to jsem cvičila i dvakrát denně skoro každý den. Bez správného a zdravého stravování to prostě nejde a přes to nejede vlak.
Dávejte pozor na to, co jíte, a kolik toho jíte. Do toho přidejte cvičení 3-4x týdně a půjde to. Nejvyšší čas začít, co? :D
Podělte se také o své chyby v cestě za vytouženým tělem. A nezapomeňte, že odpočinek a pitný režim je důležitou součástí!
Stay hydrated classy!
O důležitosti pravidelného pitného režimu, víme všichni. Co všechno nedostatek vody může způsobit a jaké symptomy nám říkají, že tělo má žízeň, už tak známé nejsou. A co potom ty neočekáváné a méně známé?
Dehydratace může napáchat obrovské škody v organismu. Může dojít až ke snížení aktivity orgánů včetně mozku a srdce. To jsou ovšem už ty závažné. Nejlepší je prevence. A způsob, jak předejít dehydrataci, je mít neustále při ruce lahev s pitím. Ve chvíli, kdy máme žízeň, je už tělo dehydratované.
Osobně mám neustále při ruce lahev EQUA, průběžně doplňuji tekutiny a žízeň nemívám.
Těchto 5 symptomů nám může říct, že jsme dehydratovaní dříve, než pocítíme žízeň:
1. NEVÁBNÝ DECH
Když jste dehydratovaní, množství slin se snižuje. Čím méně slin, tím více se bude bakterií tvořit v ústech. A právě tyto bakterie jsou zodpovědné za onen nepříjemný zápach z úst.
2. SNÍŽENÁ VÝKONNOST
Čím méně vody vypijete, tím horší bude výkonnost organismu. Zde platí neúprosná přímá úměra. Pouhá 2 % dehydratace můžou vést až k 10 % poklesu ve výkonnosti, což znemožňuje efektivnější trénink. Je důležité, abychom pili vodu v celém průběhu cvičení, ovšem po malých dávkách. Při správné hydrataci organismu budou klouby a svaly pracovat efektivně a s delší výdrží zatížení.
3. NEBEZPEČNÉ ŘÍZENÍ
Nedávná studie ukázala, že více dopravních nehod způsobili dehydratovaní řidiči, než ti s dostatečným množstvím vody v těle. Je běžné, že lidé málo pijí během dlouhého cestování, aby nemuseli často zastavovat na benzinkách či odpočívadlech. Bezpečnost na silnicích je ovšem důležitější než pár zastávek. Nemyslíte?
4. NEVRLOST
Stupeň hydratace organismu může mít přímý vliv na vaši náladu. Bez dostatečného množství příjmu můžete být podráždění, nesoustředění a dokonce i unavení.
5. SVALOVÉ KŘEČE
Nízký příjem nebo příjem nesprávných tekutin může snížit krevní oběh a způsobit bolestivé křeče ve svalech. Opět platí, že je mimořádně důležité pít vodu v jakékoliv formě, aby se zabránilo těmto bolestem.
Až bude někdo ve vaší blízkosti nevrlý nebo bude mít nepříjemný zápach z úst, zkuste místo nadávání a nabízení žvýkačky nabídnout trochu vody. Trochu vody v lahvích EQUA.
Stay hydrated classy!
A kolik jste toho dnes vypili vy?
Ano, venku je zima, a ne každý má vůli nebo chuť v té zimě běhat. Ale cardio je potřebné, jestli chceme spalovat tuky. Takže se nabízí možnost běhacího pásu, který tak dobře všichni známe a já jsem pro vás na víkend připravila 8minutovku, která se dá zařadit do každého tréninku ;)
Tato tréninková mini jednotka je o intervalech. A každý trenér vám řekne, že pravé know-how každého, je právě práce s intervaly a mírou zatížení. Nebojte se, že těch 8 minut je málo, třeba právě tato metoda bude ta, která vám pomůže. A není problém, kdykoli s ní skončit nebo ji pozměnit.
Skládá se z intervalů 30 sekund mírné tempo, 20 sekund střední tempo a 10 sekund vysoké až maximální tempo. A tuto sérii opakujeme.
Pokud hledáte něco na zrychlení vašeho metabolismu a rychlejší spalování tělesného tuku, vyzkoušejte denní 8minutovku 10 – 20 – 30 na běžícím páse od Luka Lombardo, vedoucího trenéra Mile High Run Clubu.
Nakloňte pás na 1,0 sklonu a udržte ho po celou dobu tréninku.
Začněte s warm-upem: 5 minut snadného joggingu (intenzita taková, že jste schopni udržet běžnou konverzaci).
Provádíme 4 série:
- 30 sekund lehkým klusem (4-6 mph)
- 20 sekund rychlého, ale kontrolovaného běhu (7-9 mph, rychlost, ve kterém jste schopni říct pár slov)
- 10 sekund rychlého běhu maximální až submaximální intenzitou (10-12 mph, jakoby jste dobíhali do cílové čáry)
Odpočinek po dobu 1 minuty (rychlá chůze nebo lehký jogging)
Závěr: 5 minut jogging (intenzita taková, ve které udržíte konverzaci).
Víte, proč je dobré se před cvičením vážit? Rozdíl, mezi váhou před a po, vám ukáže, kolik jste toho vypotili. Minimálně tento rozdíl je nutné dorovnat a přidat něco navíc pro správnou funkci svalů a lepší regeneraci.
Vyberte si svou EQUA a dodržujte pitný režim stylově. Každý se chceme přece ve fitku líbít ;)
Stay hydrated!
Je to asi čtvrt roku, kdy jsem po operaci kolene mohla začít zase cvičit. Každý, kdo mě zná, ví, že jsem maximalista. To nás učili už na škole během atletiky, že musíme být maximalisté. A dodnes toto heslo ráda používám. Ovšem po třech měsících usilovné práce ve fitku se stále nedostávají kýžené výsledky. Nebo takové, které by se měly dostavit.
Zřejmě nebudu sama. V mém případě to je hlavně o jídle. Kovářova kobyla chodí bosa, staré pořekadlo, ale sakra pravdivé. Takže se podíváme na kobylku tomu, co všechno dalšího může být příčnou, proč stále nevidíme výsledky.
Hlavně se nefrustrovat, všechno chce čas a systematickou práci. To platí zejména na cestě k vytouženému tělu.
1. Soustavné a systematické cvičení
Soustavnost je klíčová. Cvičení narušuje vnitřní stálé prostředí těla - homeostázu. Stres (cvičení) narušuje homeostázu, a tělo se musí přizpůsobit nastalým podmínkám a opět ji vyrovnat. Na tomto principu funguje superkompenzace. Důležitou roli hraje i načasování tréninku do vhodné denní doby, délka a způsob odpočinku.
Zjednodušeně musíte cvičit tak, abyste narušili homeostázu a vhodně zvolili dobu a způsob odpočinku mezi jednotlivými tréninky. Toho docílíte čtyřmi základními proměnnými: změnou intenzity cvičení, délky cvičení, druhem cvičení a způsobem odpočinku (aktivní nebo pasivní). To je důvod, proč většina programů je koncipována do 4 – 6 týdenních tréninkových makrocyklů. Poté musí nastat změna, aby tělo dostalo nové podněty. V případě, že budete provádět stejné cviky, navštěvovat stejné lekce či dělat stále stejné aerobní aktivity, budete stagnovat.
2. Trávíte příliš mnoho času cvičením
Více neznamená lépe. Po 60-75 minutách práce ztrácí vaše tělo schopnost využívat hormony, zejména testosteron, který je zodpovědný za tvorbu svalové hmoty. Hladina testosteronu je na vrcholu kolem 30minuty cvičení, po 45 minutách začne klesat. Podobně je na tom i kortizol, hormon související se stresem (viz. výše).
Tyto hormony nám pomáhají dosáhnout výsledků, ale je chvíle, kdy jejich účinnost přestává a je zbytečné pracovat dále. V tuto chvíli já osobně přecházím na cardio.
Maximalismus v tomto případě za to nestojí. Naopak může vést k poruchám spánku, zažívacím problémům a dokonce ke zvýšení tělesné hmotnosti. Dlouhé a příliš usilovné cvičení snižuje rekonvalescenci během odpočinku, vede k nižšímu zisku síly svalů a menší schopnosti spalovat tělesný tuk. A tak ještě více oddálíte své vytoužené tělo.
3. Váš cvičební program neodpovídá vašim cílům
Pokud je vaším cílem snížení procenta tělesného tuku, bude fungovat každé cvičení. Ale jestliže je vaším cílem budování svalové hmoty nebo silový trénink, je důležité mít plán. Program, který bude odpovídat vašim cílům a reflektovat váš životní styl.
4. Odpočinek
Co děláte mimo posilovnu je stejně důležité jako to, co děláte, když jste v ní! Věřte tomu nebo ne, bez ohledu na to, jak tvrdě pracujete v posilovně, většiny výsledků dosahujete ve chvíli, kdy nejste v posilovně. Pokud nemáte dostatek času na regeneraci, vaše tělo se nestačí adaptovat. A neustálý stres není ani pro vaše tělo zdravý.
Dopřávejte si dostatek odpočinku, spánku, vody a správně vyvážené stravy. Pak dosáhnete svých cílů!
A právě proto, že pitný režim hraje jednu z nejdůležitějších rolí, připravily jsme s Holkama ve formě únorovou výzvu na pitný režim, kde budete moc vyhrát 3 lahve EQUA na pití a po přihlášení do výzvy #unorovydetox 20% slevu. Voda se pije z designové lahve mnohem snáz než z plastové, pomačkané a nezvhledné :)
Těšíme se na vaše příspěvky!!
Stay hydrated! Sama sobě ..
Je po svátcích a již někteří přemýšlíte, jaká a zda vůbec si dáte předsevzetí? Připravujeme pro vás menší lednový seriál, který může být vaším průvodcem a pomocníkem v novém roce za lepší já! A do té doby proč nezačít něčím snadným, jako je svléknout pyžamo.
Nedávná studie ukázala zajímavý fakt, že pouze 10 % lidí spí nazí, a to i se všemi výhodami, které to přináší. Co se stane s vaším tělem, když mu dovolíte přes noc dýchat?
1. Vaše tělo lépe uvolňuje růstový hormon
Většina lidí spí v pyžamu, aby jim bylo teplo nebo protože se cítí nekomfortně nazí. Ale právě pyžamo, nebo jiný oděv na spaní, zabraňuje lepšímu uvolňování růstového hormonu, který má následující účinky:
- Buduje svaly
- Snižuje riziko vzniku cukrovky
- Podporuje hubnutí
- Stimuluje imunitní systém
- Podporuje hustotu kostí
- Opravuje tkáň
- Snižuje riziko srdečních onemocnění
2. Sníží se hladina kortizolu
V noci se naše tělo potřebuje zklidnit a uvolnit, a to snižuje hladinu kortizolu. Aby bylo možné udržet hladinu kortizolu na minimu, musíme mít dostatek klidného spánku. Vysoká hladina kortizolu v krvi zvyšuje chuť k jídlu, a tendence se přejídat. Navíc vysoká hladina kortizolu může způsobit i větší ukládání tělesného tuku, snížit libido a narušit spánek. A pak je to začarovaný kruh. Jak z něj ven? Mít kvalitní a hlavně dostatečný spánek.
3. Váš vztah bude lepší
Kontakt kůže s kůží způsobuje uvolňování hormonu oxytocin. Tento hormon funguje jako pojivo, což je důvod, proč páry, které spí nazí, mají lepší vztahy. Dalším benefitem oxytocinu je snižování krevního tlaku, stresu a zvyšuje pocit štěstí a spokojenosti. Proto se mu říká hormon štěstí.
4. Budete mít lepší sex!
Jedna věc je jistá, budete mít lepší sex. Jen si to představte, jak jste oba nazí se vším, co oxytocin způsobuje!
5. Budete mít více sebevědomí
Tím, že budete spát nazí, se naučíte lépe cítit a vycházet se svým vlastním tělem. Sama spím několik let bez pyžama a donutí vás to se o své tělo více starat, sbírku krémů a peelingů bych mohla pomalu prodávat. Řekněte si sami, kdo by nechtěl, co nejlépe vypadat i v posteli? Mám ovšem na mysli zdravou a přirozenou pokožku a ne tunu make-upu!
6. Budete zdravější ... tam dole
Když spíte nahé, milé dámy, vzduch lépe cirkuluje a tím se snižuje riziko vzniku kvasinkových infekcí. A jak je známo, tak kvasinkám se daří ve vlhku a teplu, naopak suché a chladné podmínky nejsou pro ně přívětivé. Takže svlékat!
7. Zůstanete mladší, déle
Pokud chcete zůstat mladí, na delší dobu, spaní na Adama a Evu je tou správnou volbou. Při udržení nižší teploty během spánku se produkuje růstový hormon, melatonin, a anti-aging hormony pracují tak, jak mají. Je mi jasné, že je pro všechny důležité spát v pohodlném a útulném loži, ale myslete při tom na to, že pro zdravý spánek je důležitý proces přirozeného ochlazování těla, zatímco spíte.
Jsem si jistá, že nejeden z vás to vyzkouší již dneska v noci. A mezi námi, zbožňuji se probudit vedle partnera nahá, vstává se po ranním kardiu mnohem lépe, s dobrou náladou a hlavně úplně probuzení ;) A nezapomeňte doplňovat tekutiny (po svátcích hlavně vodu!), o to více, když je chladno a žízeň je zrádná. A lahve EQUA znáte, takže vybrat si už jen tu svou ;)
Stojí vám tyto výhody za to začít spát nazí? Pamatujte si, že budete vypadat lépe, cítit se lépe a budete mít lepší vztah se svým partnerem. Win - win - win!