Superpotravina: Ostružina
Navazujeme na úspěšný článek o super zdravých potravinách. Každý měsíc vám představíme nějakou sezónní potravinu, která svědčí našemu zdraví. Zázračným srpnovým ovocem je ostružina.
Ostružiník patří mezi růžovité keře, toliko k jeho trnům ;)
Existuje asi 30 poddruhů (jedním z nich je i maliník). V Británii existuje dokonce odvětví botaniky „batologie“, kterou zkoumá výhradně ostružiníky.
Proč jsou ostružiny zdravé?
Jme zvyklí jíst hlavně plody, ale dříve se používaly zejména listy ostružiníku. Pak ale vědci objevili antioxidační účinky bioflavonoidů obsažených v plodech. Právě díky antioxidačním účinkům je zařaďte do jídelníčku, až si budete příště plánovat detox.
Co všechno obsahují ostružiny:
- Vitamín C
- Fosfor
- Železo
- Hořčík
- Draslík
- Biflavonoidy
- Vlákninu (v pecičkách)
Ostružiny podporují imunitu a podporují regeneraci. Díky antioxidantům pomáhají chránit před volnými radikály, podle některých výzkumů mohou pomáhat v boji proti nádorům, mají detoxikační účinky a pozitivně ovlivňují játra.
Naopak není vhodné jíst čerstvé ostružiny, pokud trpíte žaludečními vředy. Čaj z listů pomáhá léčit průjmy a zažívací ústrojí. Na čaj se sbírají mladé lístky (od června do srpna) a suší se na suchém stinném místě.
Recept: Ostružinové víno
Udělejte si doma vynikající ovocné víno.
Potřebujete:
- 1 kg ostružin
- 1,25 kg cukru
- 2,5 l vody
- Vinné kvasnice
Postup:
Použijte jen zralé nenahnilé plody, zkažené ovoce, zkazí i víno.
- Svařte vodu s cukrem, nechte cukr rozpustit. Cukrový sirup nechte vychladnout.
- Ostružiny properte ve vodě a nasypte do demižonu nebo jiné dostatečně velké nádoby. Zalijte cukrovým sirupem. Přidejte trochu vinných kvasnic
- Převažte papírem či celofánem, který propícháte, aby do nádoby mohl vzduch.
- Nechte kvasit 6 týdnů. Poté přelijte víno přes plátýnko do lahví a zazátkujte. Nezapomeňte ochutnat svou první skleničku. Skladujte ve tmě a chladu, aby si víno udrželo hezkou barvu.